DYSPRAXIE – PORUCHY OBRATNOSTI A VNÍMÁNÍ TĚLA U DĚTÍ

Kvantita těchto poruch u dnešních dětí prudce stoupá. Více a více dětí trpí poruchami koordinace, kdy jsou vůči vrstevníkům méně obratní, pomalejší, často zakopávají, padají, vrážejí do věcí apod. Problém je ten, že neumí dobře zpracovávat vstupní informace a mají problém na ně adekvátně reagovat (např. všimnout si přijíždějícího auta, trefit se včas do míče, zkoordinovat tělo pro udělání hladkého kotrmelce). Dyspraxie se může ale projevit i ve škole, kdy dítěti dělá problém poslouchat a psát zároveň, po škole ho bolí hlava (protože neumí dobře odizolovat práci ruky, ramene a krční páteře a při psaní krční páteř nadměrně přetěžuje), či je pohybovou aktivitou rychle vyčerpané.

Mohou za to různé vlivy. Jednak jsou to pravděpodobně vlivy prostředí, dále vlivy v průběhu těhotenství (miminko nedostává příliš stimulujích impulzů, když má sedavé zaměstnání), omezení impulzů na pohybový aparát a smysly u novorozenců a kojenců (časté nošení v sedačkách). Tato smyslová deprivace ale přetvává a je zřejmá u starších dětí, které preferují hry na počítači než běhání venku. Dále ale také dyspraxie vzniká nedokonalým uzráním centrální nervové soustavy u předčasně narozených dětí.

Tyto odchylky je těžké ale nutné řešit. Zlepšením těchto funkcí můžete dítěti výrazně zlepšit kvalitu jeho života v budoucnu. Kromě toho, že samotná neobratnost ztěžuje dětem život, jsou tyto děti často vylučovány z dětských kolektivů a jsou znevýhodněné při výběru kroužků.

Jako jedno z mála pracovišť se na tyto potíže specializujeme a spolupracujeme s FN Motol, které se v čele s prof. Kolářem touto problematikou u nás intenzivně zabývá.

Nabízíme:

Diagnostiku dyspraxií, jejich závažnost a oblast – vstupní vyšetření trvá 60min.cena vyšetření po vyhodnocení výsledků: 1 000,-

Výsledky s rodiči projdeme na další návštěvě a navrhneme doporučený postup – zda stačí pouhá stimulace vhodnou aktivitou, či je vhodná individuální fyzioterapie či/a skupinové cvičení

Individuální cílenou fyzioterapii, zpravidla trvá 45min.cena je 600,-

Pravidelná skupinová cvičení pro děti různých věkových kategorií, skupinová cvičení mají jednak vliv terapeutický cíleně na daný problém, mohou ale být i vhodnou volnočasovou aktivitou, která dítě přirozeně rozvíjí. Lekce jsou otevřené, můžete začít kdykoli. Objednání přes rezervační systém zde.

Výsledky terapie je vhodné průběžně vyhodnocovat kontrolním vyšetřením slabých článků, vyšetření trvá 30min.cena je 400,-

Další příčiny a projevy dyspraxie. 

 Jak dyspraxii vyšetřit?