Metody, které používáme a obecný průběh fyzioterapie

V terapii bolestí pohybového aparátu záleží na individuálních příčinách bolesti, tedy z jakého důvodu vznikly, a to je u každého úplně jiné. Úspěch terapie závisí na kvalitní anamnéze a komplexním vyšetření pohybového aparátu. A především na erudovanosti, vnímavosti a širokém záběru metod fyzioterapeuta. Ten pak nakombinuje terapeutické prvky tak, aby byla terapie co nejúčinnější.

Fyzioterapeutické metody a techniky, které používáme

Dynamická neuromuskulární stabilizace dle prof. Prof. PeadDr. Pavla Koláře Ph.D., (DNS)

DNS prof. Koláře je základem naší práce. DNS vychází z principů vývojové kineziologie. Hlavním předpokladem je, že nejčastější příčinou potíží pohybového aparátu je určitá porucha souhry svalů. Tato svalová nerovnováha vede jak ke zvýšenému napětí některých svalů, kloubním blokádám, později k předčasnému opotřebování kloubů, výhřezům plotének, ale i k častějším zraněním při sportu. Tyto potíže se dají tedy velice efektivně řešit právě obnovou správné svalové souhry, a to i pokud jsou už vytvořené degenerativní změny, vyhřezlá ploténka, nebo posunutý obratel.

Techniky myofasciální medicíny

Tedy především techniky mobilizace kloubů – páteře, žeber, končetinových kloubů a techniky měkkých tkání, tedy techniky manuálního uvolňování kůže, podkoží, svalů, vazů a šlach jsou další nezbytnou složkou pro efektivní terapii. Používáme především techniky mobilizace dle prof. Lewita a prof. PeadDr. Pavla Koláře, Ph. D.

Fasciální manipulace– Fascial Manipulation®/ Stecco®

Toto pojetí léčby fasciálních tkání je světovou špičkou. Hned, jak se tato metoda dostala do Čech, jsme se v ní vyškolili a používáme ji, a to s velkým úspěchem. Metoda cílí na vazivovou tkáň. Tato tkáň pracuje, je schopna se stáhnout či zkrátit a protože  vytváří 3D síť v našem těle, její změna v jedné byť malé části těla, může způsobit rozsáhlé změny po celém těle. Tato metoda tedy ovlivňuje strukturální změny a v kombinaci s přístupy funkčními, např. DNS vytváří velmi účinný léčebný pár.

Viscerální manipulace

Terapie jizev, srůstů, technika uvolnění obalů a závěsného systému vnitřních orgánů. Pomáhá při refluxu (GERD), poruchách trávení, nespecifických bolestech břicha, při potížích s otěhotněním, při bolestech hlavy a zad, u pooperačních stavů.

Reflexní lokomoce dle Vojty, aneb Vojtova metoda

Cvičíme ji u dětí, a to od narození, ale může být také velkým pomocníkem i v terapii dospělých. Napomáhá totiž zapojení důležitých svalů do správné funkce, pokud je nemáme pod volní kontrolou.

ACT pro dospělé i děti od novorozenců

ACT je založena na neurofyziologickém podkladě a základem terapie je opora o akra končetiny, tzv. vzpěr o kořeny dlaní a o paty. Díky tomu dochází v těle k napřímení páteře a aktivaci správných svalových souher. V terapii využíváme manuálních (exteroceptivních) technik a aktivního cvičení. Cílem je nastimulovat svalové skupiny, které jsou oslabené a naopak utlumit ty, které jsou přetížené. Při cvičení se využívají pozice, které vychází z fyziologického motorického vývoje dětí.

Kraniosakrální osteopatie

Jedná se o velmi jemnou, neinvazivní manipulační techniku, kterou se terapeut snaží ovlivnit autoregulační schopnosti člověka jako celku a pracuje hlavně s měkkými tkáněmi a centrálním nervovým systémem. Na správném fungování centrálního nervového systému a nervové sítě v našem těle závisí všechny životně důležité soustavy, příslušné orgány, jejich funkce a psychická pohoda.

Kineziotejping

Pomůže zlepšit a udržet efekt terapie po delší dobu, zároveň dává výbornou zpětnou vazbu pro lepší sebeuvědomění.

Metoda Ludmily Mojžíšové

Spirální stabilizace

Z dalších technik a metod:

 • Senzomotorická stimulace dle Prof. Mudr. Vladimíra Jandy
 • metoda léčby skolióz dle Schrott, Klappova metoda, Bobath koncept v terapii dětí
 • metoda McKenzie
 • Feldenkraisova metoda
 • jóga
 • prvky rolfingu

Proč nepracujeme lokálně pouze v místě bolesti? Jednoduše proto, že tyto postupy nebývají nejefektivnější. Místo bolesti je totiž často vzdálené příčině bolesti a tak uvolňování staženého svalu, či aplikace elektroléčby na bolestivý segment nemusí vůbec nic řešit.

Jak probíhá návštěva u nás:

1. vstupní konzultace

 • vezměte s sebou všechnu podstatnou lékařskou dokumentaci – především výsledky zobrazovacích vyšetření – rtg, MR, CT
 • podrobně se Vás vyptáme na genezi potíží, zajímat nás budou i všechny předchozí neduhy, prodělané úrazy v dětství, operace apod.
 • vyšetříme Váš pohybový aparát, jak funguje jemná koordinace těla
 • započneme léčbu – zprvu zpravidla velmi jemně, abychom začali ovlivňovat detailně koordinaci těla
 • na doma dostanete pár cviků či prvků k tzv. autoterapii.

2. další návštěvy

 • frekvence dalších návštěv záleží na rozsahu Vašich potíží – od frekvence 2x týdně, přes 1x za týden, 14 dní či měsíc
 • již po první návštěvě se začnou ve Vašem pohybovém aparátu objevovat změny, byť je třeba nebudete ještě cítit
 • náročnost terapie se zvyšuje a s tím se začnou dostavovat i viditelné a Vámi vnímatelné výsledky

Ukončení terapie

  • konec terapie bývá pozvolný, frekvence návštěv se snižuje s tím, jak problém mizí
  • pokud potíže již skoro nejsou a vy je dokážete sami “ucvičit”, pak již není potřeba v terapii pokračovat

 

Na co se připravit, abyste se na fyzioterapii cítili dobře:

Pro kvalitní vyšetření Vašeho pohybového aparátu je potřeba, aby Vás fyzioterapeut viděl ve spodním prádle, a to i pokud přicházíte např. s krční páteří či kotníkem.

Pokud se necítíte dobře třeba po celém dni v práci, máte u nás možnost se před terapií osprchovat. Máme zde pro Vás zázemí šaten a sprch. Pokud nebudete mít svůj ručník, rádi Vám ho zapůjčíme.

Nejlepší fyzioterapie v Praze

Potřebujete pomoci s tímto problémem?

Objednejte se k nám!
Kontaktujte nás telefonicky
+420 607 225 006