Tereza Hodycová

Lékařka a psychosomaterapeutka

tel.:  604 520 865

mail.: terezahodycova@gmail.com

Věnuji se individuálnímu celostnímu poradenství a lektorské činnosti v oblasti psychosomatiky, zdravotní prevence, konzultacím životního stylu, mírnění stresového přetížení, průvodcovstvím v nemoci. Lidské zdraví pro mě bylo vždy středem zájmu, přestože jsem na něj šla z různých stran – jako lékařka, manažerka farmaceutické firmy, lektorka kognitivně behaviorální skupinové terapie obezity, podnikatelka a lektorka seminářů prevence civilizačních onemocnění, psychosomatická terapeutka. Procházím psychoterapeutickým výcvikem a navíc si neustále doplňuji znalosti a dovednosti cestou kurzů, přednášek, workshopů a studiem literatury.

Lékařské vzdělání mi dalo náhled na fungování lidského těla, studium managementu zdravotnictví a praxe v nemocnici pohled na fungování zdravotnického systému, lékařské povolání zase přesvědčení, že je potřeba se dívat na člověka jako na celistvou bytost se svými pocity, bolestmi, vztahy, názory a vírou. Jsem přesvědčena, že přes zdravé tělo vede cesta ke zdravé duši a naopak, psychický stav se promítá nutně i do fyzického, jedná se o dvě strany téže mince. V životě dávám důraz na celkový kontext, co může být dobré pro jednoho, může být škodlivé pro jiného. Svoboda postoje a přístupu k životu každého člověka je pro mě stěžejní a posvátná. Prožívám ohromnou radost, když se mi podaří u klientů vzbudit zájem a chuť nahlížet na svoje zdraví, problémy běžného života či stresové zatížení jinak než doposud, naleznou konkrétní cestu, kde začít. Na této cestě pak mohu být podporujícím průvodcem.

Místem, kde čerpám energii je příroda – lesy, skály, řeky… Bez sportu bych si život nedokázala představit. Silniční cyklistika je od dětství mojí srdeční záležitostí, ale nepohrdnu ani pěknou projížďkou na horském kole v terénu. Kolečkové brusle mi dodávají životní elán, běhání v lese uklidní roztěkané myšlenky a vysokohorská turistika povznese náladu.

Velké potěšení mi přináší moje zahrada, kde každý rok pěstuju rajčata, saláty, řepu, mrkev, kapustu a mnoho další zeleniny, kuchyňských bylinek.  Ze své zeleniny pak velmi ráda vařím jídla pro celou rodinu, vymýšlím recepty, kombinuji, co se dá. Z ovoce zpracovávám marmelády, sirupy a džemy s různými přísadami a pak jimi obdarovávám své nejširší okolí.

Moje cesta k léčivým bylinám byla klikatá. Od dětských let mne maminka učila poznávat rostliny, ale v průběhu studia medicíny jsem k nim nějak ztratila vztah – věřila jsem pouze farmaceutickým intervencím. Až mnohem později si mě našly knihy o bylinách a sběračské nadšení. Byliny suším u sebe v pracovně, vařím sirupy z růží, lípy, jitrocele, mateřídoušky a já nevím čeho ještě, vyrábím lektvary – tinktury z třezalky, lichořeřišnice, kostivalu, masti z měsíčku, kaštanů. Stále zkouším něco nového. Dary přírody jsou velmi bohaté a znalost medicíny našich dávných předků moudrá, která by neměla být zapomenuta.

Právě spojením lidové přírodní medicíny, všímavosti k sobě samému a v nutných případech intervence moderní medicíny nám mohou dodat celé spektrum nástrojů, jak se vyléčit nebo ještě lépe nemoci předcházet. Na tomto základě stavím své psychosomatické poradenství.

Jsem vdaná a mám tři děti, které jsou mojí velkou inspirací i „prověřovačem“ psychické odolnosti.

Vzdělání:

2. LF UK

Fakulta Managementu VŠE

Emotional Leadership (VEVA)

Trénink kognitivně-behaviorální terapie obezity (STOB)

Trénink v metodice motivačních rozhovorů (PhDr. Jan Soukup)

Workshop Setkání s biosyntézou (Y. Lucká)

Kurz neuro-lingvistického programování – NLP Practitioner, NLP Master Practitioner (K. Klimszová)

Semináře Psychosomatika (IPVZ, MUDr. Honzák, ad.)

Kurz Autogenní trénink (Mgr. Iva Dušková)

Výcvik analytické psychoterapie (Česká společnost pro analytickou psychologii) – v průběhu

Praxe:

2018 – do současnosti lektorka kurzů a individuální poradenství celostního zdraví v Centru Be Balanced

2015 – do současnosti Tereza Hodycová (Individuální poradenství celostního zdraví, konzultace životního stylu, průvodcovství v nemoci)

2017 – do současnosti Health Harmony (Lektorka workshopů zaměřených na posílení fyzického i psychického zdraví, psychosomatický přístup ke zdravotním problémům)

2017 – 2018 Klaudiánova Nemocnice Mladá Boleslav (Lékařka)

2013 – 2017 Pro Fit Institut s.r.o. (Lektorka workshopů se zaměřením na stres a prevenci civilizačních onemocnění)

2009 – 2012 STOB (Lektorka skupin kognitivně-behaviorální terapie obezity, koordinátorka webu stobklub)

2003 – 2009 Glaxo Smith Kline (Medical Marketing Manager)