Jungiánský filmový klub – Blade Runner

9.6.2020 v 19h

Blade Runner je kultovní snímek z roku 1982, který se natáčel pod taktovkou Ridleyho Scotta, v němž zazářil Harrison Ford. Film je založen na základě sci-fi novely od Phillia k. Dicka “Do Androids Dream of Electric Sheep?”. Děj Blade Runnera se odehrává v roce 2019 a to konkrétně 20. listopadu. Přesně tuto středu se fiktivní svět protnul s tím reálným…*

Počátkem 21. století dosáhla společnost Tyrell ve výzkumu robotů fáze Nexus. Její výrobky byly téměř identické s lidmi, nelišily se ani inteligencí. Lidé používali replikanty při nebezpečných výpravách nebo jako otroky při kolonizaci jiných planet. Po krvavé vzpouře replikantů v jedné z mimozemských kolonií byl robotům pod trestem smrti zakázán pobyt na Zemi. Na plnění tohoto nařízení dohlížely speciální jednotky Blade Runner, pověřené vyhledáváním a likvidací replikantů, kteří zákaz poruší.**

Jaká témata tentokráte film může navodit? Změna paradigmatu, kterým si jako společnost pravděpodobně procházíme, akcentovaná současnou celoplanetární pandemií a jejím ohrožením všech našich “jistot”. Polarity archetypu smrti, se kterým se nerozlučně snoubí také znovuzrození a naděje v příchod něčeho nového, lepšího funkčního..? Téma identity, která přichází zevnitř anebo zvnějšku. Kdo říká, že je hlavní hrdina robot? A co to znamená?

Ale jako obvykle toho bude mnohem víc. Každý z nás je účastníkem a zároveň tvůrcem obsahu Filmového klubu. Není jeden pohled, není jedna pravda. Jednotlivé pohledy a pochopení ale mohou být obohaceny pohledy ostatních, dáme-li tomu příležitost.

Těšíme se na Vás.


Cílem filmového klubu je vytvořit prostor setkávání, a sice jednak setkávání klasických filmových děl s myšlením založeným na konceptech analytické psychologie, jednak setkávání lidí, kteří se budou společně snažit přemýšlet a diskutovat o otázkách, která v tomto prostoru vzniknou a která se budou točit kolem tématu lidské psýché.

Když vstupujeme do filmu, noříme se do imaginace. Dobrý film se podobá snu. Má však tu velkou výhodu, že není prchavý, a my se můžeme vracet k obrazům, které nás zasáhly, můžeme je sdílet, dokonce spoluprožívat tak jako žádný vlastní sen. Navíc, jak napsala Marie-Louise von Franz, příběh zprostředkovává životní model, který povzbuzuje, oživuje a nevědomě upomíná na všechny pozitivní životní možnosti. Setkání tedy také mohou mít individuační potenciál pro všechny zúčastněné.

Každé setkání bude sestávat z krátkého úvodu, po kterém bude následovat film. Po filmu a krátké pauze na jeho strávení se sejdeme k diskusi nad filmem, která bude uvedena krátkou přednáškou, v níž půjde o propojení filmu s nějakým základním pojmem jungiánské psychologie nebo o obohacení zážitku z filmu o pohledy či interpretace vedené právě z perspektivy analytické psychologie.

Úvodní témata jsou vybrána tak, abychom se dotkli základních jungiánských konceptů. Další témata mohou být také aktivně vytvářena během diskusí nad filmy.


Filmový klub vede Mgr. Michal Pacvoň, PhD.

Michal je jungiánsky orientovaný psychoterapeut, který působí v psychoterapeutickém centru Lávka a ve vlastní praxi v Emauzích. Vystudoval filosofii, od roku 2006 je ve výcviku u ČSAP (Česká společnost pro analytickou psychologii) a od roku 2009 u IAAP (International Association for Analytical Psychology). Od roku 2009 je Michal také ve výcviku v katatymně imaginativní psychoterapii (KIP). V roce 2013 obhájil doktorskou práci na téma vztahu lidské psyché a techniky.

Cena:

Jednotlivý vstup 350,- Kč

Členové klubu 2 500,- Kč za rok, tedy 250 Kč za jeden vstup

Členové Be Balanced zdarma

Kde: Be Balanced, Rybničná 18/1, 16200 Praha 6

*https://skillzone.cz/blade-runner-konfrontoval-pritomnost/

**www.csfd.cz

Potřebujete pomoci s tímto problémem?

Objednejte se k nám!
Kontaktujte nás telefonicky
+420 607 225 006