Věděli jste, že bolestivou menstruaci lze vyřešit cvičením?

Mnoho žen trpí bolestivou menstruací. Jak se „vaše dny“ blíží, tělo vám dává jasné signály. Vaše záda, břicho, hlava bolí, cítíte se špatně, v nejhorším případě se svíjíte v křečích po dobu 1-2 dnů. Analgetika mohou být již samozřejmostí.Část potíží je jistě způsobena hormonálně. Je však málo známo, že problémy, jako jsou bolesti zad, břicha a hlavy během vašich dnů, úzce souvisejí s problémem skrytým v muskuloskeletálním systému, který se znatelně projevuje pouze v době menstruace.
„Tyto problémy během menstruace jsou známkou toho, že v oblasti pánve, beder, páteře je něco špatně, i když normálně netrpíte žádnými problémy. Funkce vnitřních orgánů a muskuloskeletálního systému je úzce propojena. V okamžiku, kdy je děloha masivně prokrvená, zbytečná a začíná krvácet, zdá se, že tyto změny uvnitř dekompenzují problém na povrchu a bolest se odráží. Pokud se na pohybovém problému záměrně pracuje, problémy během menstruace obvykle zcela nebo hlavně zmizí. Výsledky jsou v těchto případech překvapivě rychlé,“ říká fyzioterapeutka MGR. DAGMAR MOSTECKÁ (http://www.bebalanced.cz/).

Hormonální antikoncepce nemá „léčebný účinek“ na bolest

Je všeobecně známo, že bolest během menstruace může být zmírněna užíváním hormonální antikoncepce. Jak to tedy funguje?
„Bolest často zmizí nebo se zmírní s použitím hormonální antikoncepce. Ale neberme to jako nějaký léčebný účinek antikoncepce. Menstruace při užívání antikoncepce má málo společného s přirozenou menstruací

. Je to úplně jiný jev z hormonálního hlediska. V pánvi nejsou žádné takové změny, takže problémy pohybového aparátu se ani nezačínají projevovat,“ vysvětluje fyzioterapeut.

Bolestivá menstruace může být zmírněna

Ačkoli existuje jistě mnoho žen, které trpí problémem nazývaným bolestivá menstruace, většina žen nepřichází primárně s tímto problémem. Ne každý by si myslel, že to lze vyřešit…
„Přicházejí na bolesti hlavy a během vyšetření se dozvídám, že také trpí více či méně bolestmi během menstruace.

Někdy se o tom ani žena sama nezmiňuje, protože nevěděla, že by to bylo řešitelné, ale při pohledu na pánev mohu hádat, že má tyto problémy. “

Kontext neplodnosti a bolestivé menstruace

Existuje také určitá souvislost mezi funkční sterilitou (neplodnost, i když je žena lékařsky určena jako „zdravá“) a bolestivou menstruací. Touto otázkou se proslavila Ludmila Mojžíšová, jejíž metoda pomohla mnoha ženám zbavit se nejen bolestivé menstruace, ale především otěhotnět.
„Existuje obousměrný vztah mezi vnitřními orgány a muskuloskeletálním systémem. Takže když „něco není v pořádku“ v poloze pánve, bederní páteře, funkce pánevního dna a břišních svalů, orgány pánve pak nejsou dobře prokrvené, přirozené peristaltické pohyby vejcovodů atd. A to může vést k právě zmíněné funkční sterilitě,“ vysvětluje fyzioterapeut.

Potřebujete pomoci s tímto problémem?

Objednejte se k nám!
Kontaktujte nás telefonicky
+420 607 225 006