Víte, že bolestivou menstruaci lze řešit cvičením?

Víte, že bolestivou menstruaci lze řešit cvičením?

Mnohé ženy trápí bolestivá menstruace. Už jak se blíží „vaše dny“, tělo vám dává jasné signály. Bolí vás záda, břicho, hlava, je vám na zvracení, v horším případě se 1-2 dny svíjíte v křečích. Analgetika jsou už možná samozřejmostí. Část potíží je jistě způsobená hormonálně. Málo se ale ví, že potíže typu bolest zad, břicha a hlavy během vašich dnů úzce souvisí s problémem skrytým v pohybovém aparátu, který se znatelně projeví zatím jen v době menstruace.
„Tyto potíže při menstruaci jsou známkou toho, že je něco špatně v oblasti vaší pánve, beder, páteře, i když normálně žádnými potížemi netrpíte. Funkce vnitřních orgánů a pohybového aparátu je úzce propojená. Ve chvíli, kdy se děloha masivně prokrvuje, zbytní a začíná krvácet, tyto změny uvnitř jakoby dekompenzují problém na povrchu a bolest se ozve. Pokud se cíleně zapracuje na problému pohybovém, potíže při menstruaci zpravidla zcela nebo převážně vymizí. Výsledky jsou v těchto případech až překvapivě rychlé“, uvádí fyzioterapeutka MGR. DAGMAR MOSTECKÁ (http://www.bebalanced.cz/).

Hormonální antikoncepce nemá na bolest „léčivý vliv“

Je obecně známo, že bolest při menstruaci může zmírnit užívání hormonální antikoncepce. Jak to tedy funguje?
„Bolesti často vymizí nebo se zmírní s užíváním hormonální antikoncepce. Neberme to ovšem jako nějaký léčivý vliv antikoncepce. Menstruace při užívání antikoncepce má jen málo společného s menstruací přirozenou. Je to z hormonálního hlediska naprosto jiný jev. V pánvi nevznikají takové změny, proto se ani nezačnou manifestovat potíže pohybového aparátu“, vysvětluje fyzioterapeutka.

Bolestivou menstruaci lze zmírnit

Ačkoliv je jistě mnoho žen, které trápí problém jménem bolestivá menstruace, většina žen nepřichází primárně s tímto problémem. Ne každou by taky napadlo, že to lze řešit…
„Přijdou třeba pro bolesti hlavy a při vyšetření se dozvím, že trpí i většími či menšími bolestmi při menstruaci. Někdy to ani žena sama nezmíní, protože netušila, že by to bylo řešitelné, ale pohledem na pánev mohu odhadnout, že tyto potíže má.“
Souvislosti neplodnosti a bolestivé menstruace

Také je určitá spojitost mezi funkční sterilitou (neplodnost, i když je žena dle lékařského nálezu„zdravá“) a bolestivou menstruací. Touto otázkou se proslavila Ludmila Mojžíšová, jejíž metoda pomohla nejedné ženě zbavit se nejen bolestivé menstruace, ale především otěhotnět.
„Mezi vnitřními orgány a pohybovým aparátem je oboustranný vztah. Takže když je „něco špatně“ v postavení pánve, bederní páteře, funkci pánevního dna a svalů břicha, orgány pánve pak nejsou dobře prokrvené, mohou se omezit přirozené peristaltické pohyby vejcovodů apod. A to může vést k právě zmíněné funkční sterilitě“, vysvětluje fyzioterapeutka.

Potřebujete pomoci s tímto problémem?

Objednejte se k nám!
Kontaktujte nás telefonicky
+420 607 225 006