Tinnitus  – pískání v uších a jak ho léčit?

Pokud jste někdy zažili stav, kdy Vám v oblasti uší či uvnitř hlavy začne z ničeho nic zvonit či šumět, víte, že je to stav, na který se těžko zvyká. A také to, že je to velice nepříjemné. Často se to stává například, když se vracíte z hlasitého koncertu, který jste strávili přímo u reproduktorů a poté vnímáte řinčení v uších ještě celou cestu domů. V některých případech ovšem mohou tyto zvukové šelesty být přítomné pořád a jen tak nevymizí.  Řeč je o takzvaném “tinnitu”, obecný název pocházející z latiny popisující stav hučení, šumění, pískání či jiných akustických zvuků v uchu. Definuje se také tím, že zvukový podnět nemá vnější původ, neboli že se jedná pouze o subjektivní vjem v jednom, či obou uších postiženého.

RÁDI VÁM S TÍMTO PROBLÉMEM POMŮŽEME.

Zajímavé je, že se tinnitus může projevovat velmi odlišně, má tedy různé kvality a může u jednoho člověka mít více podob. Někteří popisují podobu tónu jako velmi nízkou, která je blízká nějakému bzučení, tepání a někdo naopak slyší ve svém nitru tóny vysoké, připomínající pískot a cinkání. Často právě jednotlivé typy zvuků mezi sebou přecházejí do jiných nebo se v průběhu dne mění “pouze” na šumění. Zároveň je také charakteristika a intenzita tinnitu závislá na řadě faktorů jako je naše fyzické a psychické zdraví, kvalita spánku či stresové působení.

Koho se tedy tahle nepříjemná zvuková vada týká nejčastěji? Postižení bývají často lidé se sluchovými obtížemi, kde se problematika týká vnitřního ucha či sluchového nervu. Proto se taky velmi často tohle postižení dostaví v dospělosti u lidí, kteří v dětství prodělali opakované záněty středního ucha s případnou paracentézou, neboli propíchnutí ušního bubínku. Do výčtu možných příčin je potřeba zahrnout i jakákoliv fyzická traumata v oblasti lebky či krční páteře.

Dále jsou to potom typicky hudebníci, zvukaři či lidé pracující pod velkou zvukovou zátěží, např. stavební přístroje či výstřely. Někdy se může tento zvukový fenomén vyskytovat i u neurologických či kardiovaskulárních pacientů nebo rovněž u některých poruch metabolismu jako je například snížená funkce štítné žlázy. U nemalého procenta pacientů trpící tinnitem je příčina více skrytá a bývá často v psycho-emoční stránce daného jedince, jemuž mohlo hučení v uších způsobit psychické trauma, úzkosti, strachy nebo přemíra stresu.

Ačkoli jsou tyhle záhadné zvukové fenomény někdy velmi těžko ovlivnitelné, existuje spousta způsobů jak pacientům od jejich trápení alespoň trochu pomoci.  Vhodným nástrojem, který se snaží ulevit od bolesti a zároveň se dostat k příčině je “Kraniosakrální osteopatie a biodynamika”. Metoda, která jemnými dotyky dokáže pracovat jednak s jednotlivými kostmi lebky, ale také s některými strukturami ležícími přímo pod nimi. Ovlivňuje pozitivně proudění mozkomíšního moku v lebce a páteřním kanálu a zasahuje proto hluboko až do centrálního nervového systému. Dochází také k uvolnění napětí příslušných svalů kolem čelistí, obličeje a krku, které při tinnitu bývají rovněž nepříjemně stažené.

OBJEDNEJTE SE K NAŠEMU FYZIOTERAPUTOVI, KTERÝ SE NA TUTO PROBLEMATIKU ZAMĚŘUJE ZDE.

Kraniosakrální osteopatie – jemná terapie, která jde do hloubky

 

 

 

Potřebujete pomoci s tímto problémem?

Objednejte se k nám!
Kontaktujte nás telefonicky
+420 607 225 006