Léčba výhřezů plotének

I s výhřezem ploténky lze žít na plno

Výhřez ploténky v našich hlavách zafixoval jako problém, z kterého není cesta ven, a který lze řešit pouze operací. Přitom výhřez ploténky v bederní páteři po 30. roce věku má asi 70 % populace. Ti všichni ale přeci obtíže nemají. Znamená to, že samotný výhřez nám nemusí vůbec vadit?

Co to je výhřez ploténky a jak vzniká?

Ploténky tvoří chrupavčitý prstenec s gelovou kuličkou uprostřed. Ploténky nejsou inervované ani cévně zásobené. Ploténka tedy nebolí a je vyživována z okolí. Přes noc jako houba nasává vodu, přes den je z ní voda pomalu vytlačována.

výhřezu ploténky v páteři dojde nejčastěji opakovaným mírným přetěžováním, respektive jejím nerovnoměrným zatěžováním. Může to být vynucenou polohou při práci (například zubař je stále ohnut a otočen k pacientovi na jednu stranu), nevhodnou aktivitou (kulturista nakládající si v posilovně velké váhy, či kutil neustále nakloněný nad pracovní stůl), nebo, a to je nejčastější, je to dáno naší neideální koordinací. Nemusíme mít specifickou či silově náročnou zátěž, ale opakovanými malými silami se problém stejně vytvoří.

Nejnáchylnější na vyhřeznutí jsou ploténky v krční a bederní páteři. V hrudní páteři ploténka vyhřezne velmi ojediněle, hrudník totiž neumožňuje příliš moc pohybu.

Prstenec ploténky špatným zatížením postupně popraskává, začíná se vyklenovat, případně celý praskne a gelová kulička uzavřená prstencem vyteče ven, do páteřního kanálu, či častěji do strany k odstupu nervů od míchy, k tzv. kořenům.  Dochází k dráždění nervového kořene, což se projevuje bolestí vystřelující do končetin. Někdy můžeme pociťovat jen brnění v končetině, bez bolesti v zádech. Někdy nás akutní průběh zásadně omezí v běžných denních činnostech.

Nejlepší fyzioterapie v Praze
5M9C0991

Jak vyléčit výhřez ploténky od základu?

Výhřez je do určité míry nevratné poškození. To ovšem neznamená i trvalé obtíže. Lidský organizmus má velké autoreparační mechanizmy, pokud má k tomu dobré podmínky. Pokud mu ale dobré podmínky nevytvoříme, tedy nebudeme řešit příčinu problému (ve valné většině nesprávnou koordinaci), pak se poškození ploténky prohlubuje, dochází k útlaku nervu až do té míry, že ten může ochrnout a s ním i část končetiny. Pak už zpravidla jiná možnost než operace opravdu není. Operace sice může pomoci,  ale zpravidla nenabízí trvalé řešení,  odstraní jen přebytečnou tkáň ploténky v páteřním kanále. léčbě je potřeba co nejdříve přistoupit k řešení příčiny problému.

Nejefektivnější je cílená léčba, tedy, jaká odchylka v pohybovém aparátu problém způsobila, čím si ji stále přiživujeme a jak ji odstranit. Cíleným cvičením, které musí být velmi šetrné a nesmí provokovat bolest, můžeme zmírnit svalovou dysbalanci, a vyladit svalové napětí. Nepříznivé tlaky v okolí ploténky pak mizí, ploténka přestává být drážděná a tlačená špatným směrem, mizí její otok.

Díky tomuto mechanizmu mohou být výsledky cvičení velmi rychlé. Někdy přijde velmi “akutní člověk”, který se nemůže předklonit, sednout si, zvednout nohu vleže na zádech apod. Po cvičení může odcházet výrazně zlepšen, předkloní se víc a brnění v noze již nejde tak nízko. Někdy je bohužel začátek delší a vyžaduje trpělivost. Vždy ale by po cvičení mělo být okamžité, byť mírné zlepšení. Zpočátku toto zlepšení trvá jen několik hodin či jeden den. Postupně se tato doba prodlužuje.

Přijďte se k nám vyléčit! Jsme tým vysoce kvalifikovaných fyzioterapeutů s lidským přístupem a touhou Vám pomoci.

Jak probíhá léčba výhřezu ploténky u nás?

1. vstupní konzultace

  • vezměte s sebou všechnu lékařskou dokumentaci. Nejvíce nás zajímají výsledky zobrazovacích vyšetření – rtg, MR, CT. Nejlépe, pokud je přinesete v listinné podobě, abychom se nemuseli zdržovat otevíráním elektronických dokumentů.
  • podrobně se Vás vyptáme na genezi potíží, zajímat nás budou i všechny předchozí neduhy, prodělané úrazy v dětství, operace apod. Zkuste si v hlavě udělat tak trochu časovou osu Vašich potíží – zda jste neměli nějaké potíže už jako miminko, dětské úrazy, např. pády z houpaček či na ledu apod., autonehody, jakékoliv operace, u žen potíže při menstruaci, zda jste nebyli někdy limitováni v pohybu (například dlouhá hospitalizace apod.).
  • vyšetříme Váš pohybový aparát, zjistíme jak funguje jemná koordinace těla, jak pracuje páteř při chůzi, v poloze na čtyřech apod., zajímat nás bude zapojení bránice, práce kyčlí ve stoji apod.
  • pokud bude potřeba vyšetříme neurologické parametry – reflexy, napínací manévry, které bývají u útlaků nervů klíčové, kožní citlivost apod.
  • započneme léčbu – zprvu zpravidla velmi jemně, abychom začali ovlivňovat detailně koordinaci těla – zaktivovali části svalů, které jsou v útlumu a uvolnili ty přetížené. Pracujeme se sebeuvědoměním, abyste chápali, co se s Vámi děje a uměli postupně změnu přenášet do normálního života.
  • Na doma dostanete pár cviků či prvků k tzv. autoterapii.

2. další návštěvy

  • Frekvence dalších návštěv záleží na rozsahu Vašich potíží. Pokud máte akutní potíže, které Vás omezují v základních úkonech, pak navrhujeme na terapii chodit 2x týdně.  Po 2 – 4 týdnech můžeme frekvenci návštěv snižovat postupně na 1x týdně či 1x za 14 dní.
  • Pokud jsou potíže chroničtější, pak stačí docházet 1 x za týden či 14 dní.
  • Již po první návštěvě se začnou ve Vašem pohybovém aparátu objevovat změny, byť je třeba nebudete ještě cítit. Neucítíte třeba, že Vaše bránice má o 10 % větší sílu, ale jste na velmi nadějné cestě k vyléčení. Je potřeba vytrvat.
  • Náročnost terapie se zvyšuje a s tím se začnou dostavovat i viditelné a Vámi vnímatelné výsledky – např.se budete moci lépe ohnout, víc toho “usedíte” a lépe se vyspíte.
  • Léčba bude kombinací aktivních (cvičení) a pasivních (mobilizace kloubů, uvolňování tkání) metod.

Ukončení terapie

  • konec terapie bývá pozvolný, frekvence návštěv se snižuje s tím, jak problém mizí
  • pokud potíže již skoro nejsou a vy je dokážete sami “ucvičit”, pak již není potřeba v terapii pokračovat
  • je ale dobré chodit na kontroly (cca. po půl roce), protože stejně jako uzdravování bývá zpočátku neviditelné, tak i zhoršování stavu se často děje nepozorovaně, fyzioterapeut Vás tedy může upozornit, že se koordinace či přetížení trochu zhoršuje, pomůže Vám uvolněním, mobilizací a upraví cvičení na doma

Na co se připravit, abyste se na fyzioterapii cítili dobře:

Pro kvalitní vyšetření Vašeho pohybového aparátu je potřeba, aby Vás fyzioterapeut viděl ve spodním prádle, a to i pokud přicházíte např. s krční páteří či kotníkem.

Pokud se necítíte dobře třeba po celém dni v práci, máte u nás možnost se před terapií osprchovat. Máme zde pro Vás zázemí šaten a sprch. Pokud nebudete mít svůj ručník, rádi Vám ho zapůjčíme.

Naši klienti popsali svůj příběh a zkušenost s léčbou výhřezu ploténky u nás v Be Balanced.

Doporučené balíčky fyzioterapií při výhřezu ploténky:

Balíček 5 – ti fyzioterapií

  • určen pro akutní potíže, pokud jste limitovaní v každodenním životě
  • při potřebě fyzioterapie 1x týdně
  • velké cenové zvýhodnění viz ceník

Balíček 3 fyzioterapií

  • určen pro chronické obtíže
  • při potřebě návštěv 1x za 2 – 3 týdny
  • významné cenové zvýhodnění viz ceník
Nejlepší fyzioterapie v Praze

Potřebujete pomoci s tímto problémem?

Objednejte se k nám!
Kontaktujte nás telefonicky
+420 607 225 006