První tři měsíce na světě aneb ideální psychomotorický vývoj miminka – díl 1.

První tři měsíce na světě aneb ideální vývoj miminka – díl 1.

První týdny a měsíce života jsou klíčové z pohledu pohybového vývoje a dobrého nastartování motoriky. Zdá se to hodně brzy. Pohyb dítěte se totiž často řeší až po půl roce života, někdy až kolem 9. měsíce či roka. A to už je hodně pozdě. Od té doby, co dítě vidí, je jeho motorem vývoje touha dostat se k viděnému předmětu. Pokud to nejde fyziologicky, vytváří si náhradní mechanizmy. Od 6. týdne života se tedy dítě může vyvíjet na náhradních mechanizmech. Ty si fixuje a veškerou aktivitou posiluje. Ideální a nejlehčí je tedy vývoj podchytit ve chvíli, kdy nejsou vytvořené a zafixované náhradní vzory. Pokud vám začátek utekl, nedá se nic dělat a to nejlepší, co můžete udělat, je už dál nečekat.

Proto vás chceme provést pohybovým vývojem dítěte, a to po stránce kvality, abyste dle toho uměli odečíst pohyb vašeho dítěte. Nelze postihnout vše, a tak pokud máte jakékoli pochyby, nebojte se na nás obrátit, my vám rádi pomůžeme.

Fyzioterapie pro novorozence, kojence a batolata

1. měsíc života
Když se miminko narodí a opustí matčinu dělohu, zápolí se spoustou změn v novém prostředí. Musí si poradit s vlivem gravitace, začíná samo dýchat, řídit svoji teplotu, přijímat potravu ústy a potýkat se tak s trávením a vylučováním. Sice vidí, ale ostře jen na malou vzdálenost a není ještě schopno sledovat objekt, jež jej zaujmul. I přesto vnímá všude okolo najednou spoustu nových nejen zrakových, ale i sluchových, čichových, chuťových a hmatových vjemů. To všechno klade vysoké nároky na tělíčko malého novorozence, a proto většinu dne jí nebo spí.
Poloha zdravého novorozence je asymetrická, často preferuje jednu stranu, kam kouká – tomu se říká fyziologická predilekce. Mělo by být ale schopno hlavičku plynule otočit při adekvátním podnětu, např. když mu zakryjeme výhled, příp. cítí vůni matčina prsu z druhé strany.
Když bdělé leží na zádech, hýbe většinou neustále nekoordinovaně celým tělem, můžeme pozorovat kopání nožičkami, necílené rozhazování ručičkami, rozevírání a svírání prstů v pěst. Když ho uložíme na bříško, leží na kolínkách a má pokrčené ruce, hlavu má otočenou k jedné straně tak, aby mohlo dýchat, ale je schopno šroubovitým pohybem protočit hlavičku i na druhou stranu a zpět.

blank

První tři měsíce na světě, aneb ideální psychomotorický vývoj miminka – 2.díl

Potřebujete pomoci s tímto problémem?

Objednejte se k nám!
Kontaktujte nás telefonicky
+420 607 225 006