První tři měsíce na světě, aneb ideální psychomotorický vývoj miminka – 3.díl

První tři měsíce na světě, aneb ideální psychomotorický vývoj miminka – 3.díl

První týdny a měsíce života jsou klíčové z pohledu pohybového vývoje a dobrého nastartování motoriky. Zdá se to hodně brzy. Pohyb dítěte se totiž často řeší až po půl roce života, někdy až kolem 9. měsíce či roka. Ale to už je dost pozdě. Od té doby, co dítě opticky fixuje, je jeho motorem vývoje touha dostat se k viděnému předmětu. Pokud to nejde fyziologicky, vytváří si náhradní mechanizmy. Od 6. týdne života si tedy dítě může stavět svou motoriku na náhradních mechanizmech. Ty si fixuje a veškerou aktivitou posiluje. Ideální a nejlehčí je tedy vývoj podchytit ve chvíli, kdy ještě nejsou vytvořené a zafixované náhradní vzory.
Proto vás chceme provést pohybovým vývojem dítěte, a to po stránce kvality, abyste dle toho uměli odečíst pohyb vašeho dítěte. Nelze postihnout vše, a tak pokud máte jakékoli pochyby, nebojte se na nás obrátit, my vám rádi pomůžeme. A pokud vám začátek utekl, nedá se nic dělat a to nejlepší, co můžete udělat, je už dál nečekat.

Fyzioterapie pro novorozence, kojence a batolata

3. měsíc
Držení těla, které dítě zaujímá v období tří měsíců je základem budoucího držení těla dítěte ve stoji, jednoznačně nás informuje o tom, zda vývoj doposud probíhal zcela ideálně či naopak. 3. měsíc se považuje za důležitý milník. Měl by být vytvořen silný základ – především zapojení centra těla, který dítě bude používat celý život. Kvalita tohoto základu bude zodpovídat za to, jak držení těla dítě bude mít či jestli ho v dětství či dospělosti budou bolet záda. Může se to zdát v této době jako nedůležité, ale je potřeba si uvědomit, že bolest zad je civilizační onemocnění, ke kterému máme všichni nakročeno. Ti, kteří měli neoptimální vývoj, mohou si vytvořit velké problémy se zády s degenerativními změnami už třeba v pubertě. V dnešní době není velkou výjimkou výhřez ploténky či různé posuny obratlů už třeba ve věku 14 – ti let. Takového člověka pak bolest zad bude provázet a omezovat ho celý život.

Ve věku 3 měsíců již dítě umí zaujmout zcela symetrickou pozici. V poloze na břiše se těžiště těla posunuje až k oblasti pánve, páteř je napřímená, nevidíme žádné prohnutí ani úklon. Dítě je schopno vysunout ruce více před tělo tak, že svírají s hrudníkem pravý úhel a opře se tak o lokty, dlaně má již zcela otevřené. Vzpřimuje hlavičku v ose, bez záklonu – za krkem se netvoří žádné zářezy. Udrží s námi již dlouhodobý kontakt, rotuje hlavu na obě strany a živě komunikuje se svým okolím. Viz obrázek výše. Na bříšku je dítě stabilní, nesmí nikam padat a přetáčet se. Pokud se dítě přetáčí a to jak ze zad, tak z bříška, není to výraz jeho rychlého vývoje, naopak je to výraz jeho nestability.

Na zádech je dítě také pěkně stabilní, má napřímenou páteř a umí zvednout obě nohy najednou nad podložku přibližně do pravého úhlu v kyčlích, kolenou i kotnících. Takto by měl strávit většinu času, občas si nožičky sice položí, ale převážně je má zvednuté.  K tomu si dále spojuje obě ruce, chytá i dlaně, strká si ruce do pusy, objevuje souhru ruce+ústa viz obrázek níže. Ale ani toto miminko nemá zapojení bříška úplně ideální. Poznáme to dle toho, že má ramínka hodně vytažená nahoru, trochu odstátá žebírka a nožičky přitahuje příliš. Každopádně můžeme přimhouřit oko a takový model považovat ještě za docela kvalitní. Pokud bude ale obraz o trochu horší, už bude dobré, něco s tím dělat.

Pokud má dítě nedostatečně zapojené bříško, bude většinu času ležet s nožičkami položenými, případně se bude neustále odkopávat a dělat „mosty“. Určité odkopávání je v jistém období, spíše ale až kolem 4.měsíce, normální, musí být ale prostřídáno polohou se zvednutýma nohama a musí trvat jen pár týdnů.

Výraz slabého bříška je ale i pokud zvedá nožičky příliš, vyjede mu diastáza, vyhrbí se v zádíčkách a překulí se na bok. To znamená, že mu pracují příliš přímé břišní svaly, ale ty ostatní nedostatečně, nemá tedy napřímenou páteř.

Jak cvičit správně Vojtovu metodu

Potřebujete pomoci s tímto problémem?

Objednejte se k nám!
Kontaktujte nás telefonicky
+420 607 225 006