Hrudní páteř v cyklistice

Hrudní páteř v cyklistice

Cyklisté mají zpravidla typickým způsobem fixovaný tvar páteře. Ten zcela logicky vyplývá z držení páteře na kole. Na kole je nejlépe záda zakulatit. Pak ale, abychom se mohli dívat dopředu, potřebujeme nutně zaklonit hlavu. U cyklistů pak můžeme vidět, více než u ostatních, výraznou hrudní kyfózu (nadměrné zakulacení hrudní páteře), která musí být kompenzována pro vzpřímené držení ve stoji nadměrnou bederní a krční lordózou (prohnutím).
Toto držení páteře ale není jen „vadou na kráse“, bohužel vede zákonitě k mnoha potížím. Mezi ně patří samozřejmě bolesti zad. Bolest zad se nejčastěji projevuje v krčním a bederním úseku páteře. Vinou ale často bývá právě fixované ohnutí hrudní páteře. Často opomíjenou hrudní páteř je tedy důležité rozpružit a napřímit.
Dalšími jsou dechové potíže s omezením kapacity plic. To je dáno neoptimálním způsobem dýchání, kdy cyklistův nádech směřuje hlavně do hrudní kyfózy, žebra jsou vepředu zamčená ve svých kloubech, nepracuje ani bránice jako dechový sval a tím pádem není ani dobrá práce svalů trupu. Neoptimální tvar páteře a s tím spojená neoptimální práce svalů trupu vede zákonitě i k potížím se svaly a klouby horních a dolních končetin.
Kompenzujte ohnuté držení páteře na kole cviky pro zlepšení pružnosti hrudní páteře!
Cvičení pro zlepšení pružnosti hrudníku a napřímení hrudní páteře:
1.
Z polohy na všech čtyřech posuňte ruce kousek dopředu, položte lokty a čelo na zem, stehna jsou kolmo k zemi, nadechněte se a s výdechem protlačte hrudní kost dolů, s dalším nádechem se pokuste hrudník nezvednout. V pozici setrvejte pár minut, s každým výdechem se pokuste dostat se kousek níž.

Pokud je hrudní kyfóza hodně fixovaná, budete mít tendenci protlačovat spíše krční páteř a ramena, cvičení raději provádějte bokem k zrcadlu a sledujte, jak se hrudní páteř oplošťuje, případně prohýbá.

2.
Z polohy na čtyřech podsuňte jednu paži pod tělem tak, abyste si ramenem lehli na zem, hlava je položená stranou na zemi, pak zvedněte druhou paži ke stropu. Hrudní páteř se tímto způsobem protahuje do rotace.

3.
Vleže na zádech si přitáhněte kolena co nejvíce k břichu, paže si uložte stranou do svícnu, nohy pak pokládejte pomalu na zem, kolena jsou co nejvíce přitažené k trupu, hlava se točí na druhou stranu. Pokud necítíte tah v hrudníku, zkontrolujte si, jestli jsou kyčle a kolena nad sebou a ramena a lopatky na zemi. V pozici jen prohlubte dech, jako byste se nadechovali podél páteře do pánve, pak proveďte na druhou stranu. Tímto cvikem se protahuje spodní část hrudní páteře (někoho bude táhnout i bederní páteř) a mezižeberní svaly.

Ve fyzioterapii Be Balanced Praha 6 provádíme diagnostiku posedu na kole a cyklistické techniky, více zde.

Potřebujete pomoci s tímto problémem?

Objednejte se k nám!
Kontaktujte nás telefonicky
+420 607 225 006