Kraniosakrální terapie

Jedná se o velmi jemnou, ale účinnou metodu, kdy terapeut respektuje tělo a procesy v něm probíhající. Cílem ošetření je navození stavu harmonie a opětovné rovnováhy celého systému – tělo, emoce, mysl.
Metoda používá pro diagnostiku pulsaci mozkomíšního moku. Ten se pohybuje uvnitř systému membrán jdoucího od lebky (krania) přes páteř až ke křížové kosti (sacrum). Díky přenosu skrze fascie je hmatatelný na celém těle. Terapeut palpací vyhodnocuje aktuální vitalitu a zdraví klienta a také oslabená a napjatá místa. Jemnými technikami potom pracuje na zjištěných nerovnováhách, které mohou být způsobeny fyzickou příčinou, stejně jako např. emočním stresem a pod.
Metoda je vhodná pro všechny věkové kategorie.

Ošetření dospělých kraniosakrální terapií je doporučováno např. při:

– bolestech hlavy, krku a zad, migrénách
– skolióze, problémech s koordinací pohybu
– chronické únavě,
– očních obtížích, po náročných dentálních ošetřeních, rovnátkách
– při tinnitu
– zažívacích obtížích
– premenstruačním syndromu
– následcích zranění a operací apod.

Ošetření miminek a dětí  kraniosakrální terapií se využívá především:

– jako doplněk k Vojtově metodě
– při kolikách, častém pláči
– problémech se spánkem, sáním
– při poruchách učení, soustředěnosti, hyperaktivity apod.

Jak kraniosakrální terapie probíhá?

Ideálně v leže na lehátku nebo matraci v oblečení. Ošetření je v klidném a pomalém tempu bez manipulací s jemnými doteky na nohou, pánvi, břichu, hlavě. Klient se dostane do relaxovaného, meditativního stavu. Podle citlivosti může, ale nemusí, vnímat teplo, brnění, proudění energie, vidět obrazy, cítit emoce.
Práce s dětmi, které jsou často hyperaktivní a neklidné, vyžaduje od terapeuta velkou flexibilitu. Ošetření probíhá buď na lehátku nebo na zemi při klidné hře, někdy i v klíně rodiče. Vybudování pocitu důvěry je pro kranio terapii klíčové. Vyplatí se být trpělivý a dovolit tělu dostatečný čas, aby reagovalo ve svém vlastním tempu.
Někdy lze při ošetření malých dětí využít jejich přirozené napojení na matku a ošetřit nejprve matku za přítomnosti dítěte. To z ošetření profituje, aniž jsou na něj vyvíjeny přílišné nároky.

Jak často je kraniosakrální terapie vhodná?

Optimální četnost závisí na mnoha faktorech – typu řešených obtíží, výchozího stavu těla a pod. U dospělých je obvyklý rozestup mezi ošetřeními dva až tři týdny. U miminek stačí obvykle jedno ošetření, u dětí s ADHD se doporučuje pravidelné ošetření každý týden, případně co čtrnáct dní.

Více o kraniosakrální terapii se dočtete v tomto článku:

Kraniosakrální osteopatie – jemná terapie, která jde do hloubky

Co je tinnitus a jak ho léčit?

 

Kraniosakrální terapii u nás provádí:

Ing. Zuzana Bestová

 

Potřebujete pomoci s tímto problémem?

Objednejte se k nám!
Kontaktujte nás telefonicky
+420 607 225 006