Bolest v kříži případně s bolestí kyčlí, vystřelováním do nohy

Bolest v kříži případně s bolestí kyčlí, vystřelováním do nohy:

Bolest v kříži jako výsledek křížení sil z celého těla.

„Kříž“, tedy oblast přechodu dolní bederní obratle v křížovou kost, nebo „esíčka“ (SI skloubení neboli sakroiliakální, v překladu křížokyčelní, skloubení) bývají častým místem bolesti a nekomfortu. Není divu: na poměrně malém prostoru se zde setkávají jak vlivy shora z páteře a trupu, tak zdola z pánve, kyčlí a dolních končetin. To dělá tuto oblast zranitelnou a náchylnou na přetížení.
Kromě bolestí lokalizovaných přímo v kříži může dojít i jejímu vyzařování do stran, do boků, hýždí, třísel anebo dokonce do dolních končetin.

Kdy a proč bolí bedra a kříž?

Bolesti se mnou objevovat při předklonu či úklonu páteře, ale i při chůzi, sezení, sportu a dokonce i v uvolněné pozici vleže.
I vzhledem k výše popsanému často nenacházíme změny, které problémy způsobují, přímo v dotčené oblasti. Příčinou může být zvýšené napětí ve svalech pánevního dna, patologické změny v kyčelních kloubech, nestejná délka dolních končetin a obecně svalové dysbalance mezi břišním, hýžďovým, zádovým svalstvem a svalstvem se vztahem ke kyčelním kloubům. Často je přítomná porucha napřímení páteře s nedostatečnou funkcí hlubokého stabilizačního systému. Mezi predispozice řadíme hypermobilitu anebo naopak zvýšenou tuhost ve vyšších segmentech páteře (zpravidla kombinovanou s nestabilitou v bederní oblasti). Svou roli může hrát i obezita anebo například jizvy po operacích v krajině břicha, třísel, kyčlí či zad.

Léčba bolestí beder a kříže

Při fyzioterapii v první řadě diagnostikujeme, které z výše zmíněných příčin je v konkrétním případě tou hlavní. Na tomto problému následně pracujeme manuálními technikami (ať už se jedná o úpravu svalového napětí změněného dysbalancemi, kloubní mobilizace nebo ošetření jizev) a pohybovou terapií směřující ke stabilizaci páteře, kyčlí a navození správné funkce trupových svalů.

U nás ve fyzioterapii Be Balanced používáme nejvíce metodu DNS prof. Pavla Koláře, která je u bolestí zad a výhřezů plotének nejúčinnější.

Proč je metoda DNS tak úspěšná?

Výhřez ploténky bederní páteře

Střed těla, core, seznamte se! Umíme ho opravdu zapojit?

Prodýchejte se ke zdravé páteři

Bolest bederní páteře vystřelující do nohy. Bolest, brnění či necitlivost nohy od bederní páteře.

Potřebujete pomoci s tímto problémem?

Objednejte se k nám!
Kontaktujte nás telefonicky
+420 607 225 006