Výhřez ploténky bederní páteře

Úspěšně léčíme výhřezy plotének.

Výhřez ploténky bederní páteře nemusí znamenat definitivní stopku

Výhřez ploténky v našich hlavách zafixoval jako problém, z kterého není cesta ven, a který lze řešit pouze operací. Přitom výhřez ploténky v bederní páteři po třicátém roce věku má asi 70 % populace. Ti všichni ale přeci obtíže nemají. Znamená to, že samotný výhřez nám nemusí vůbec vadit?

Pravdou je, že pokud dojde k výhřezu ploténky, jedná se do určité míry o nevratné poškození. To ovšem neznamená i trvalé obtíže. Lidský organizmus má velké autoreparační mechanizmy, pokud má k tomu dobré podmínky.

Jak vzniká výhřez ploténky?

výhřezu ploténky v bederní páteři dojde nejčastěji opakovaným mírným přetěžováním, respektive jejím nerovnoměrným zatěžováním. Na ploténku jsou tedy vyvíjeny nerovnoměrné tlaky. Může to být vynucenou polohou při práci (například zubař je stále ohnut a otočen k pacientovi na jednu stranu), nevhodnou aktivitou (kulturista nakládající si v posilovně velké váhy, či kutil neustále nakloněný nad pracovní stůl), nebo, a to je nejčastější, je to dáno naší neideální koordinací. Nemusíme mít specifickou či silově náročnou zátěž, ale opakovanými malými silami se problém stejně vytvoří.

Všichni máme určitou asymetrii, kterou většinou nepociťujeme. Vytvořili jsme si totiž náhradní mechanizmy. Uvedu příklad. Naše páteř se na jednu stranu otáčí lépe než na druhou. Rotaci na druhou stranu ale rovněž potřebujeme, a tak ji nahradíme úklonem. Pak při chůzi naše páteř nerotuje, ale uklání se. To jsou ty malé vnitřní síly, které postupně a velmi nenápadně poškozují ploténky.

Ploténka tedy postupně popraskává, začíná se vyklenovat, případně její prstenec praskne úplně a gelová kulička uzavřená prstencem vyteče ven, do páteřního kanálu, či častěji do strany k odstupu nervů od míchy, tedy k jejím kořenům. V určité fázi tohoto procesu začne o sobě problém dávat vědět. Někdo pocítí potíže již při malém strukturálním nálezu, u někoho je vývoj rychlý a dojde rovnou k výhřezu kuličky ven. Bolesti mohou být mírné či rovnou nesnesitelné. Posunutá ploténka dráždí nervy a bolest pak vystřeluje do končetin. Někdy můžeme pociťovat jen brnění v končetině, bez bolesti v zádech. Někdy nás akutní průběh zásadně omezí v běžných denních činnostech.

Léčba výhřezu ploténky – nejlépe od příčiny

Co dělat, pokud nás tyto potíže postihnou? Pokud je stav vážnější, je dobré navštívit neurologa. Ten vám vyšetří reflexy, a zjistí, jestli je útlak nervů závažný nebo ne. Nemělo by se ale příliš dlouho čekat pouze v klidu s analgetiky.

Je potřeba co nejdříve přistoupit k řešení příčiny problému. Tedy, jaká odchylka v pohybovém aparátu problém způsobila, čím si ji stále přiživujeme a jak ji odstranit. Cíleným cvičením, které musí být velmi šetrné a nesmí provokovat bolest, můžeme zmírnit svalovou dysbalanci, a vyladit svalové napětí. Nepříznivé tlaky v okolí ploténky pak mizí, ploténka přestává být drážděná a tlačená špatným směrem, mizí její otok.

Díky tomuto mechanizmu mohou být výsledky cvičení velmi rychlé. Někdy přijde velmi akutní člověk, který se nemůže předklonit, sednout si, zvednout nohu vleže na zádech apod. Po cvičení může odcházet výrazně zlepšen, předkloní se víc a brnění v noze již nejde tak nízko. Někdy je bohužel začátek delší a vyžaduje trpělivost. Vždy ale by po cvičení mělo být okamžité, byť mírné zlepšení. Zpočátku toto zlepšení trvá jen několik hodin či jeden den. Postupně se tato doba prodlužuje.

Co dělat, pokud máte akutní  potíže s výhřezem ploténky se dočtete zde.

Jaká režimová opatření je potřeba při výhřezu dodržovat a proč se dočtete zde.

Místo operace často stačí lépe nastavit postavení kloubů, zaktivovat některé svaly do správných souher, zlepšit funkci kyčlí nebo zajistit lepší zapojení hlubokých svalů břicha. Podmínkou je důkladné vyšetření, které odhalí slabá místa a tím příčinu potíží. Následuje cílené cvičení pro zlepšení jednotlivých oslabených funkcí a stabilizace kloubů.

Je ovšem potřeba vědět, že bolest je vždy určitým signálem a zkušenost s výhřezem pro nás vždy zůstane varovným prstem. Pokud sklouzneme zpátky do stejného způsobu fungování, stává se ploténka časovanou bombou, která čeká na nejnevhodnější okamžik.

Jsou ale i případy, kdy člověk sice má výhřez ploténky, má bolesti v noze, ale ty nejsou způsobeny ploténkou samotnou. Například přišel pán, respektive sotva přišel, v předklonu. Že prý má plánovanou operaci zad, ale má nějaké tušení, že by se to třeba dalo spravit jinak. Od pohledu tam něco nehrálo. Z detailního fyzioterapeutického vyšetření vyšlo poměrně jasně najevo, že problémem není výhřez ploténky, ale velká artróza v kyčli, pravděpodobně spojená i s poškozením měkkých částí kloubu. Bolesti zad byly jen sekundární problém, protože kvůli kyčli se pán nemohl ani narovnat a tím si přetěžoval bedra. Operovat v tuto chvíli záda by bylo doslova tragédií, protože po operaci by se pán již těžko zvedal. Pán nakonec operaci zad odvolal a nechal si vyměnit kyčelní kloub. Může se narovnat, chodit a záda ho již zásadně nebolí.

Pacienty s výhřezem ploténky se nám daří úspěšně léčit. Více o tom, jak funguje metoda DNS, když se aplikuje správně, zde.

A zde jedna zkušenost našeho pacienta, který ještě zkoušel štěstí měsíc před termínem operace.

Michal Š.:

Na úvod chci podotknout, že jsem člověk, který zásadně nepíše recenze. Tentokrát však velice rád udělám výjimku a napíšu tak svoji první recenzi, a to proto, že fyzioterapii Be Belanced a jejich cvičení a přístupu vděčím za hodně.

Trochu historie:

Je mi 40 let. Mé problémy se zády začaly již v dětství. Dělal jsem závodně gymnastiku a ve 13 letech jsem měl úraz v bederní oblasti zad. Asi od dvaceti let jsem v pětiletých intervalech měl dvou až třítýdenní bolesti zad.

V létě 2015 se mé problémy se zády vrátily s nebývalou intenzitou. Bolest začala v bederní oblasti a postupně se rozšiřovala do pravé nohy. Nejprve vystřelovala do stehna, pak do lýtka, až dosáhla do chodidla. Trpěl jsem velkými bolestmi v celé pravé noze. Léky na tišení bolesti neposkytovaly žádnou úlevu. Nedokázal jsem nalézt pozici, ve které by se bolest zmírnila. Nemohl jsem sedět, ležet ani stát. Spánek byl utrpením. Největší bolesti mi způsobovalo sezení. Další komplikací bylo, že v částech nohy jsem ztrácel cit a nohu jsem nedokázal plně ovládat. Nedokázal jsem se postavit na špičku, noha podklesávala. Ztratil se mi reflex v Achillově šlaše.

Začal jsem léčbu na neurologii. Na magnetické rezonanci (MRI) byl diagnostikován 1cm výhřez ploténky mezi posledním obratlem a křížovou kostí se silným útlakem sedacího nervu. Absolvoval jsem sadu deseti infuzí (kortikoidy + analgetika), bez zlepšení. Bolesti trvaly přes čtyři měsíce. Byl jsem zoufalý a nevěděl jsem jak dál. Konečné doporučení neurologů byla operace – odstranění výhřezu chirurgickou cestou. Dokonce už jsem byl objednán na neurologii na operaci.

Be Balanced:

Jednou mojí známou mi byla doporučena rehabilitace Be Balanced. V sobotu jsem poslal e-mail paní magistře Dagmar Lisé (Mostecké), ve kterém jsem krátce popsal svoji situaci a požádal o termín. K mému velikému překvapení a radosti jsem hned ten samý den (podotýkám v sobotu!) dostal odpověď a byl jsem objednán na vstupní návštěvu hned na následující pondělí.

Hned od prvních návštěv jsme začali s cvičením, které mi tak říkajíc bylo uděláno na míru nebo přímo na tělo. Cviky, které jsem se naučil, jsem pak dělal doma. Hned od začátku jsem cvičil jednu až dvě hodiny denně.

Hned po pár úvodních návštěvách se můj stav začal zlepšovat. Nemohl jsem tomu uvěřit. Tam, kde chemie a klasická medicína selhala, zafungovalo cvičení. Po tak dlouhé době neustálého zhoršování mého stavu se trend obrátil. Nikdy bych nevěřil, že cvičení může přinést takovou změnu.

Nejprve se bolest začala zmírňovat, až se postupně začala ztrácet. Rovněž se začal navracet cit do necitlivých míst a já jsem opět začal plně ovládat celou nohu. Postupně bolest úplně odezněla a zůstalo jen brnění v pravém chodidle. Úlevu přineslo, že jsem opět mohl spát celou noc bez jakýchkoli prášků proti bolesti. Postupovali jsme po malých krůčcích.

Bohužel vývoj neměl vždycky jen zlepšující se tendenci. Dvakrát došlo ke zhoršení. Poprvé mi náhle začala střílet silná bolest do pravé hýždě, kdykoli jsem se narovnával. Ta odezněla asi po jednom a půl týdni. Podruhé hodně zesílilo brnění v chodidle a snížil se cit v pravém stehnu. Po týdnu a půl se to opět zlepšilo. K těmto zhoršením nejspíš došlo ve spánku (v noci se ve spaní dost převaluji). Při každém tomto zhoršení jsme cviky upravili a přizpůsobili.

Díky cvičení se můj stav zlepšil natolik, že hned po novém roce jsem zrušil plánovanou operaci, protože zkrátka není potřeba.

Po téměř třech měsících se díky mým návštěvám v Be Balanced a díky cvičení můj stav zlepšil do té míry, že jsme se domluvili, že vyzkouším nějaký sport, a to plavání. A fungovalo to. Plaval jsem kraula, protože při něm je páteř rovná a člověk se neprohýbá. Byla to paráda. Od té doby již chodím plavat pravidelně jednou týdně.

Od mé první návštěvy v Be Balanced uběhly téměř čtyři měsíce. Za tu dobu se můj zdravotní stav změnil k nepoznání. Bolesti úplně odezněly, nohu plně ovládám, mohu bez problémů a bez omezení stát, chodit, ležet a dokonce už i sedět. Před týdnem se mi dokonce vrátil reflex do Achillovy šlachy – po více než půl roce už jsem ani nevěřil, že se vůbec někdy vrátí. Chodím plavat, a postupně doufám začneme přidávat další sporty. Jediné, co zatím stále zůstává, je brnění v pravém chodidle, které však není nijak silné a časem se snad i to vytratí.

Toto zlepšení však není jen tak samo sebou. Je jen a jen díky:

1) Bezvadnému přístupu a profesionalitě v Be Balanced. Opravdu své práci rozumí a dokážou doporučit postup, který vede ke zlepšení. Všechny cviky, které mi doporučili, jsou opravdu cílené a bezvadně se doplňují. A hlavně opravdu FUNGUJÍ. Nebýt těchto cviků, nevím, jak bych skončil. Operace by mě rozhodně neminula.

2) Vytrvalosti, disciplinovanosti a pravidelnému cvičení. Opravdu to chce cvičit, cvičit…. V současné době cvičím dvakrát denně, hodinu ráno a hodinu večer. A rozhodně již cvičit nepřestanu.

Vím, že ještě nemám úplně vyhráno, a to člověk s výhřezem asi nebude mít nikdy. Ale rozhodně jsem na správné cestě. Cvičení mě dostalo z utrpení a vrátilo do normálního života.

A zde jsou další zkušenosti našich pacientů, kteří se v nedávné době u nás s tímto problémem úspěšně popasovali.

 

 

 

Potřebujete pomoci s tímto problémem?

Objednejte se k nám!
Kontaktujte nás telefonicky
+420 607 225 006