Výhřez ploténky a sport

Výhřez ploténky a sport

Mohu při výhřezu/po výhřezu meziobratlové ploténky sportovat?

Otázka, kterou lékař i fyzioterapeut od svých pacientů zcela určitě slyšeli nesčetněkrát a mnohdy bývá i tím prvním, co se pacientům po zaznění této diagnózy honí hlavou.

Nevhodné sporty při výhřezu ploténky

Odpověď zní ano, i když s určitými ale. Rozumná a přiměřená pohybová aktivita je doporučována, ale jsou sporty, které jsou pro páteř zátěžové, a při výhřezu ploténky by se jim měl člověk vyhnout. Patří sem pohyby s rotační složkou a také nárazy, otřesy. Nedoporučovanými sporty tedy jsou tenis, squash, badminton, golf či sjezdové lyžování, skákání na trampolíně nebo jízda na koni. Zcela nevhodné jsou také kontaktní sporty (basketbal, florbal, házená), kdy hrozí střetnutí či náraz s protihráčem.

Vhodné sporty a aktivity při výhřezu ploténky

Za sporty naopak přínosné pro zdraví v této situaci bychom považovali nordic walking a procházky, plavání, jízdu na kole, běžecké lyžování či pilates. Při cvičení je třeba vždy dbát na aktivitu hlubokého stabilizačního systému páteře (někdy označovaného pojmem core, střed těla, apod.), který napomůže páteř napřímit. V takovém případě dojde k odlehčení tlaku na nervový kořen utlačovaný meziobratlovou ploténkou. Při takto správně funkčně zapojených hlubokých svalech břicha, pánevního dna a bránice ve spolupráci se svaly zad je umožněno páteři regenerovat a útlak i obtíže z něj vyplývající se nebudou zhoršovat.

Zastabilizovaný a bezpříznakový výhřez ploténky dovolí nějaké ty prohřešky ve formě zvednutých břemen, neideální zátěže či delšího sezení. Ovšem nesmí se jich nakupit víc a člověk nesmí přestat cíleně cvičit. Zpravidla dochází k tomu, že po vyléčení pacient tzv. usne na vavřínech a netrvá dlouho a výhřez se opět přihlásí o slovo. Je potřeba nezapomínat na to, že poraněná ploténka je určitou časovanou bombou, která ovšem nemusí vybouchnout, pokud jí k tomu nedáme příležitost.

Výkonnostní sport s výhřezem ploténky je možný

Po zaléčení výhřezu ploténky je ale možné se věnovat i výkonnostnímu sportu. Dokonce někteří olympionici po prodělaném těžkém výhřezu ploténky pokračují dál ve vrcholovém sportu. Ti ale musejí velmi intenzivně kompenzovat a také dbát na správnou techniku. Máme pacienty s výhřezem ploténky, kteří se věnují běhu, cyklistice, triatlonu či dokonce volejbalu. A v mezičasech musí tuto zátěž přecvičit tak, aby vyrovnali zatížení na meziobratlové ploténky.

Přesto každý jsem jiný a i každý výhřez je jiný (jak svou strukturální podstatou, tak i projevy a obtížemi). Obecně doporučujeme poslouchat rady a doporučení lékaře, fyzioterapeuta a také svého vlastního těla. Pohyb by nikdy neměl obtíže vyvolávat či zhoršovat, měl by způsobovat úlevu od bolesti a celkově příjemný pocit po fyzické i psychické stránce.

O tom, jak účinně vyléčit výhřez ploténky se dočtete níže.

Proč je metoda DNS tak úspěšná?

Výhřez ploténky bederní páteře

Střed těla, core, seznamte se! Umíme ho opravdu zapojit?

Prodýchejte se ke zdravé páteři

Bolest bederní páteře vystřelující do nohy. Bolest, brnění či necitlivost nohy od bederní páteře.

Potřebujete pomoci s tímto problémem?

Objednejte se k nám!
Kontaktujte nás telefonicky
+420 607 225 006