Správné běžecké boty

Správné běžecké boty. Je minimalizmus pro mě?

Jedni mluví o minimalizmu jako o jediné správné cestě, jinde vám ale doporučí dobře odpružené boty jako prevenci zranění. Jak se v tom vyznat?

 Úskalí běhu na boso

Pokud dokážeme udržet zmíněný správný styl běhu a došlapu, zvládneme minimalistické boty bez potíží. Ovšem většina z nás to nezvládne, nedokáže se zkorigovat a styl optimalizovat.

Při běhání na boso poznáme, jak tvrdě dopadáme na patu a přirozeně vás donutí našlapovat na střední nebo přední část nohy a patou se spíše jen lehce dotknout země.

Problém je, že člověk není zas tak dokonalý výtvor přírody. Máme svá slabá místa, která nejsou evolučně ještě vyřešena. Potenciál k sebeuzdravení určitě máme, jen je k tomu zapotřebí velice vytříbená schopnost vnímání vlastního těla. Proto člověk obratný, pružný, s dobrým vnímáním těla nebude mít s během na boso problém. Člověk, který tyto vlastnosti nemá, s během na boso problém mít bude.

Doporučení

Mé stanovisko k běhu na boso je tedy toto: pokud začínáte a vaším záměrem je zlepšení vašeho zdraví, nedělejte rychlé změny. Zaměřte se především na kvalitu (práce chodidla), než na kvantitu (kilometry). Běhejte jako doposud, jen si třeba poslední kilometr boty zujte a doběhněte domů bosí. Při takovém běhu zpomalte a vnímejte, jak pružně noha pracuje, snažte se opravdu intenzivně uchopovat prsty zem a odrážet se od nich. Zkuste k takové práci chodidla donutit, i když jste obutí a to nejen při běhu, ale i při běžných denních činnostech. Například v kanceláři – roztáhnout prsty od sebe, pohybovat jen prsty, aniž by se hýbala noha v kotníku apod. Až si příště budete kupovat boty, nechoďte do žádných extrémů. Nejlépe se se osvědčují boty, které mají ještě nálepku minimalistické, ale mají už slušné odpružení, či podporu. Vždy je lepší pro začátek jít střední cestou.

Vždy záleží na mnoha individuálních faktorech a těžko tuto záležitost zobecňovat a dát jediný, univerzální návod. Někdo se zatím bez bot neobejde, a jestli se mu podaří vzniklý problém vycvičit k takové dokonalosti, že noha zvládne i náročný běh na boso, je otázkou.

 

Potřebujete pomoci s tímto problémem?

Objednejte se k nám!
Kontaktujte nás telefonicky
+420 607 225 006