Moje zkušenosti s Kraniosakrální terapií 

Moje zkušenosti s Kraniosakrální terapií

Tuto terapeutickou metodu ve své práci používám velmi ráda. Umožňuje zklidnit a “vyladit” nervový systém. Ten je v dnešní době přetížen spoustou podnětů a informací. Jsme zvyklí neustále na něco reagovat, být ve střehu. Tento stav pohotovosti je ale velmi vyčerpávající. Zaměstnává naše smysly, pohybový systém (stav ostražitosti je spojen se zvýšeným napětím svalů), hormonální systém (vylučují se stresové hormony, např.adrenalin) atd. V důsledku těchto procesů se můžeme cítit unavení až vyčerpaní.  

Zvířata ale tento problém nemají. Inspirovat se můžeme například u šelem. Tygr neplýtvá svou energií. Když loví tak loví, když jí tak jí, když spí tak spí 😊. Kdyby energii vydával zbytečně, tak antilopu neuloví.  

Otázkou tedy je. Jak hospodařit se svojí energií? Odpovědí je naučit nervový systém adekvátní reakci na podněty. To znamená nevydávat příliš energie, když to není třeba. Tato změna se děje tím, že zažíváme pocit stability, opory. Víme, kde jsou naše zdroje. Strom s dobrými kořeny bude snáze odolávat silnému větru a bouřce.  

Výhodou této terapie je také to, že dokáže dobře připravit tělo a mysl klienta na fyzioterapii a cvičení. Rovnováha nervového systému je spojena s dobrou koordinací, vnímáním a časováním pohybu. Pomáhá také při regeneraci po nemoci a přispívá ke zmírnění vedlejších účinků očkování. Tento efekt jsem pozorovala opakovaně při ošetření pacientů, kteří prodělali Covid-19 nebo podstoupili očkování proti této nemoci.  

Občas mohou být účinky této terapie překvapivé pro klienta i terapeuta. 

Zajímavou zkušeností pro mě byla terapie klientky, která zažívala nepříjemné vysychání ústní sliznice (téměř neměla sliny) a očí (oči vysychaly a musela neustále používat kapky). Tyto potíže začaly po úmrtí člena rodiny. Po několika ošetřeních Kraniosakrální terapií tyto potíže téměř zmizely. Klientka udávala zlepšení o 90 %.  

Někdy se domníváme, že jsou naše potíže neřešitelné. Přispívají k tomu osobní a společenská přesvědčení, a to je škoda. Proto klidně přijďte na terapii, kde můžeme hledat řešení společně.  

Bc. Alexandra Klozová (fyzioterapeutka) 

 

Kraniosakrální terapie je také velmi účinná v léčbě tinnitu. – Co je tinnitus a jak ho léčit? (bebalanced.cz)

 

Potřebujete pomoci s tímto problémem?

Objednejte se k nám!
Kontaktujte nás telefonicky
+420 607 225 006