Jungiánský filmový klub – Zelený rytíř

Jungiánský filmový klub – Zelený rytíř

a možná témata jungiánské psychologie, která navozuje

Začínáme s novým akademickým rokem další sezónu Jungiánského filmového klubu v Be Balanced. A začínáme pěkně zostra! Úžasný artušovský příběh Zelený rytíř. Příběh plný symbolického materiálu. Cesta z archetypu Puera k archetypu hrdiny. Téma více než současné. Potýkáme se s ním čím dál naléhavěji na osobní i kolektivní úrovni. Přijďte na sebe nechat působit sílu mýtu, nechat oživit osobní i kolektivní symbolický život. Nechte se propojit se svým nevědomím a potom vše pěkně posdílet, zaintegrovat, načerpat inspiraci z jiných úhlů pohledu…

Těšíme se na Vás!

Zelený rytíř (The Green Knight)
Drama / Fantasy / Dobrodružný
USA / Irsko, 2021, 130 min

Režie: David Lowery
Scénář: David Lowery
Kamera: Andrew Droz Palermo
Hudba: Daniel Hart

Příběh začíná v dobách kdy čest byla nadevše a odvaha dělala krále. Temnějším způsobem převypráví epický středověký fantasy příběh z legend o Artušovi. Chrabrý ale svéhlavý rytíř kulatého stolu Sir Gawain, synovec krále Artuše, se vydává na troufalou cestu, na jejímž konci ho čeká osudový vyzyvatel – obrovský a tajemný Zelený Rytíř. Sir Gawain na této pouti, během níž blíž poznává i sám sebe, musí čelit duchům, obrům i zlodějům, aby dokázal, že je hoden cti v očích jeho rodiny a celého království. (Forum Film CZ).

To, a jako vždy mnohem víc, nás čeká na dalším setkání Jungiánského filmového klubu v Be Balanced.


Cílem filmového klubu je vytvořit prostor setkávání:

nejen setkávání klasických filmových děl s myšlením založeným na konceptech analytické psychologie, ale i setkávání lidí, kteří se budou společně snažit přemýšlet a diskutovat o otázkách, která v tomto prostoru vzniknou a zároveň se budou točit kolem tématu lidské psýché.

Když vstupujeme do filmu, noříme se do imaginace. Dobrý film se podobá snu. Má však tu velkou výhodu, že není prchavý, a my se můžeme vracet k obrazům, které nás zasáhly, můžeme je sdílet, dokonce spoluprožívat tak jako žádný vlastní sen. Navíc, jak napsala Marie-Louise von Franz, příběh zprostředkovává životní model, který povzbuzuje, oživuje a nevědomě upomíná na všechny pozitivní životní možnosti. Setkání tedy také mohou mít individuační potenciál pro všechny zúčastněné.

Na začátku každého setkání shlédneme film, po kterém bude následovat diskuse o filmu a o tématech, která v nás film probudí. V průběhu bude následovat také jungiánské okénko, ve kterém se podíváme na film pohledem analytické psychologie. Pokud bude téma vyžadovat odbornější přednášku, bude tato následovat hned po shlédnutí filmu.

Tématem roku 2022 bude „velká mytologie“ ať už v pojetí klasickém, tak současném. Budeme také pokračovat ve zvaní hostů. Kteří by se měli vždy objevit jednou za pololetí a přinést svůj film a svůj pohled, jak tento film vnímají, každopádně na pohledy všech účastníků bude prostor vždy.


Filmový klub vedou Michal Pacvoň a Jiří Lisý

Michal je jungiánsky orientovaný psychoterapeut, který působí v psychoterapeutickém centru Lávka a ve vlastní praxi v Emauzích. Vystudoval filosofii, od roku 2006 je ve výcviku u ČSAP (Česká společnost pro analytickou psychologii), který v roce 2021 dokončil. Od roku 2009 je ve výcviku u IAAP (International Association for Analytical Psychology). Od roku 2009 je Michal také ve výcviku v katatymně imaginativní psychoterapii (KIP). V roce 2013 obhájil doktorskou práci na téma vztahu lidské psyché a techniky.

Jirka je spolumajitel a vedoucí Centra Be Balanced a také jungiánsky orientovaný terapeut, od roku 2016 ve výcviku u ČSAP (Česká společnost pro analytickou psychologii). Dále se Jirka věnuje práci s týmy, přednáškové a lektorské činnosti.

Cena: 350,- Kč

13. 9. 2022 v 19.00 hodin

přihlášení zde


* Slovník analytické psychologie

** wikipedie

Potřebujete pomoci s tímto problémem?

Objednejte se k nám!
Kontaktujte nás telefonicky
+420 607 225 006