Jak začít s běháním 1

Jak začít s běháním 1

Láká vás pohyb v přírodě na čerstvém vzduchu po dni stráveném v kanceláři? Hledáte sport, kde nic nepotřebujete a vlastně se stačí jen rozhodnout a začít? Chcete zhubnout, udržet si váhu a nechcete se přitom potit v přeplněné tělocvičně? Možná hledáte určitý typ meditace, kterým byste si vyčistili hlavu? Pokud ano, tak běh je správná volba, to vše totiž vám může nabídnout.

Není to tak, že běhat mohou jen hubené gazely. Běhat může opravdu každý, od tříletého dítěte po seniora. Stačí dodržet pár zásad a běh se stává velmi šetrným a výborně dostupným způsobem pohybu. Jaké zásady to jsou?

Především je nutné začít u bot a to opravdu. Pokud si hned zpočátku pořídíte nevhodné boty, naučí vás nevhodnému stereotypu, kterého se bude obtížné zbavovat. Boty by měly být dobře ohebné ve všech směrech, na prsty by měly mít dostatek místa (špička by měla být široká) a neměly by být příliš odpružené, aby chodidlo, mnoho vnímat povrch a aktivně na něj reagovat. Je dobré se poradit s odborníky. Nestačí diagnostika došlapu! Prodavač by se na vás měl dívat celkově, nejen na váš kotník.

Od bot se posuneme k prvnímu vyběhnutí. Na začátku bohatě postačí, pokud se budete při pilování techniky a správného došlapu soustředit na napřímení vaší páteře. Zkuste se jakoby vytahovat nahoru, představte si, že na temeni hlavy nesete knihu. Toto by vás mělo celkově zpevnit a nedovolit vám přílišný předklon v pase. To pro začátek bude stačit. Až vyběhnete zhruba pětkrát, přečtěte si náš článek Jak správně běhat a začněte s kompletní správnou technikou hned od začátku.

Zpočátku je dobré si nastavit běhání jako každotýdenní zvyk, tedy vyběhnout alespoň dvakrát do týdne po dobu 21 dnů. To je ideální doba pro nastavení jakéhokoliv zvyku. Tělo si zvykne na nový pohyb a brzy bez něj nebude moci být.

Sledujte, zda vás při běhu nic nebolí, pokud ano, zkuste změnit styl došlapu, zvyšte frekvenci kroku či upravte držení těla. Vnímejte, jak tělo na běh reaguje. Pokud bolest trvá, rozhodně navštivte fyzioterapeuta a poraďte se, jak běžet jinak, aby nic nebolelo. Bolest není v pořádku, ale rozhodně to neznamená, že běh není pro vás, že jste na něj moc těžcí či neohrabaní, často je bolest řešitelná drobnou úpravou techniky či jedním pravidelným cvikem.

Běh zpočátku je náročný na dech a to mnohé odradí. Běžte opravdu pomalu. Na začátku je lepší poslouchat své tělo, než poslouchat hudbu. Zkuste se skutečně soustředit na zvládnutí základní techniky, která vám pomůže se při běhu cítit lehčeji.

Nenechte se odradit nákupem drahých bot či komplikovanou technikou. Pokud chcete nejprve běh zkusit, vyběhněte v obyčejných teniskách a vnímejte, co s vámi běh dělá. Zkuste běžet vaším přirozeným stylem a znovu opakujeme, co nejpomaleji, a pak až zařazovat naše doporučení na ideální techniku. Rozhodně se ale běhu nebojte, je to přirozený a v zásadě snadný pohyb. Ladit jde vlastně vždy, jde o to začít. Pokud ale od začátku vyběhnete správně a v dobrých botách, tělo to rozhodně uvítá.

Rádi vám pomůžeme. Naučíme vás, jak správně běhat. Více zde…

článek:  Jak začít s běháním 2

Potřebujete pomoci s tímto problémem?

Objednejte se k nám!
Kontaktujte nás telefonicky
+420 607 225 006