Jak vybírat první šátek/ nosítko

Jak vybírat první šátek/ nosítko

Chcete nosit své děťátko, ale nedokážete se zorientovat v obrovské nabídce šátků na nošení dětí, nosítek a vaků? Náš průvodce Vám pomůže!

Nejprve je dobré si položit níže uvedené otázky:

  1.  Jak staré dítě chci nosit?
  2. Šátek nebo nosítko?
  3. Jak staré dítě chci nosit?

Pokud máte v plánu nosit úplně od malička, od narození (což vřele doporučuji????), první volbou je šátek na nošení dětí. Je speciálně tkaný takovým způsobem, aby obtáhl Vaše a děťátka tělo tak, jak je to vždy v danou chvíli potřeba. Šátek se dokonale přizpůsobí velikosti miminka, které můžete libovolně obléci, sebe nabalit či vysvléknout a vždy bude mít „správnou velikost“. Dobře se utahuje kolem hlavičky, nevadí ani větší balík látkových plen na zadečku, zkrátka ideál.

Naučit se vázat šátek není vůbec těžké. Jde o velmi intuitivní záležitost. Máte-li přesto ze šátku obavu, lze si pořídit předvázané šátkové nosítko, které je vlastnostmi podobné šátku a vyrábí se právě za účelem nošení těch nejmenších.

Pokud chcete nosit „starší děti“- od 4 měsíců dál, máte již ve výběru volnější ruce. Sáhnout můžete jak po šátku, tak po klasických ergonomických nosítkách. Okolo 4 měsíců děti dorostou do většiny nosítek a drží hlavičku tak, že těsné nedotažení nosítka kolem hlavičky a krčku není závadou. Nosit můžete samozřejmě i dál v šátcích.

2. Šátek nebo nosítko?

Kritérium věku dítěte je při rozhodování mezi šátkem nebo nosítkem jedno z nejzásadnějších, a to i v období, kdy se děti naučí plazit/lézt/chodit. V tuto dobu mnozí rodiče naopak preferují ergonomické nosítko, které je mnohem rychlejší v „navázání“. Je zcela běžné, že děti chtějí nahoru k rodiči a vzápětí ihned dolu (a to mnohokrát za den), s nosítkem ta ušetříte nějaký čas. V tomto období se mi velmi osvědčilo šátek a nosítko střídat. Nosítko jsem využívala kvůli časové úspoře nebo když bylo venku ošklivo a nechtěla jsem si při navazování šátek ušpinit. Nic však není tak příjemné, jako přitulené dítě v šátku. Na uspávání, při nemoci, jako módní doplněk… je šátek bezkonkurenční.

  • Chci šátek

Šátků na nošení dětí se liší zpracováním, materiálem, délkou, vazbou, designem, „tloušťkou“ neboli gramáží. Jsou speciálně tkané a látky i požité barvy testované. Doporučuji pořizovat šátky, které jsou přímo vyráběné k nošení dětí. Jakákoli obyčejná metráž, kanafas či šál nejsou na nošení dětí zcela vyhovující. Hlavním rozdílem mezi šátky na nošení dětí je, zda je šátek elastický, či pevný.

blankElastický šátek je z pružného materiálu, většinou má kolem 5- ti metrů dlouhý a je hlavně pro malá miminka. Říká se, že elastický šátek je vhodný pro začátečníky, neboť skrývá lehké nedokonalosti úvazu. Ze zkušeností je právě elastický šátek (anebo šátek podomácku ušitý z obyčejné látky) za tím, když rodiče se šátkováním přestanou kvůli „nešlo nám to uvázat, miminko bylo nespokojené…). Nejsložitější pro začátečníky bývá naučit se šátek dostatečně dobře dotahovat a získat po navázání pocti „bezpečí“. Elastický šátek pruží a je naopak nutno ho dotahovat důsledně. Pro nedonošence nebo malá miminka však může být fajn, protože je ho „málo“ a lépe se přizpůsobí maličkému tělíčku. Výrobci uvádí nosnost až do 15- ti kg, ze zkušeností přestává být pohodlný již kolem 7- mi kg váhy dítěte.

Pevné šátky jsou speciálně tkané a to tak, aby byly příčně pružné, což zajistí dokonalé obtažení dětského tělíčka. Vybírat můžete podle materiálů, vzorů, délky, šířky, vazby, gramáže.

  • Délka šátku se odvíjí od Vaší konfekční velikosti. Nejčastěji se setkáte s velikostí 6- 4,6 m. Tato délka je vhodná pro všechny s konfekční velikostí 38- 42.
Konfekční velikost Délka šátku v metrech Označení pod zkratkou
36 4,2 5
38-42 (pánská do 50) 4,7 6
44-48 (pánská 50-56) 5,2 7
50 (pánská 58) 5,8 8

 

  • Používané materiály ovlivňují chování, vlastnosti a nosnost šátku.
    • Bavlna je nejčastější příměsí. Bavlněné šátky se většinou dobře vážou a jsou výborné po začátečníky. Vhodná na všechny roční období.
    • Lněné šátky bývají zpočátku trochu tužší, ale při vázání postupně změknou (zanosí se). Jsou vhodné na léto, protože působí chladivě, jsou prodyšné. Len je velmi nosné vlákno.
    • Konopné šátky je nutné též na začátku zanosit. Konopí je velmi vhodné na léto, protože je prodyšné, dobře saje pot a šátky s ním bývají tenčí, ale velmi nosné, nemačkavé.
    • Vlněné šátky jsou rovnou měkké a poddajné. Vlna má výborné termoregulační schopnosti – v zimě hřeje a v létě naopak odvádí vodu a teplo. Vlněné šátky v úvazech nepatrně pruží a nemačkají se. Vlna šátku zaručuje velmi dobrou nosnost a pohodlnost na ramenou.
    • Hedvábí je velmi nosná, velmi příjemná příměs. Šátek může a nemusí být lesklý, s hedvábím přírodním anebo průmyslově zpracovaným. Hedvábné šátky se nedoporučují pro začátečníky, neboť jsou klouzavější a nezkušenému člověku mohou hůře dotahovat či povolovat v úvazu. Je to příměs vhodná na léto i zimu.
    • Bambusová viskóza/bambus– bambusové šátky jsou neskutečně měkké a poddajné. Jsou to dokonalé, prodyšné, šátky na léto. Velmi dobře regulují teplotu, odvádí pot. Bohužel všechny tyto úžasné vlastnosti jsou na úkor nosnosti. Pokud nejsou v kombinaci se lnem, pak nejsou vhodné pro těžší děti.
    • Repreve vlákno je vyrobené americkou firmou Unific z recyklovatelných materiálů (pet lahve, které neobsahují BPA). Jedná se o polyester. Při výrobě jsou dodržovány velmi přísné podmínky zpracování, takže je možné použít toto vlákno bez obav i pro dětské oděvy. Má Oeko-Tex Standart certifikát. Šátky s podílem Repreve jsou prodyšné a termoregulační. Mají pružnost a měkkost podobné vlně, zároveň nevyžadují tak opatrné zacházení. Šátky vyšší gramáže je třeba řádně zanosit.
    • Tencel je vzdušný, chladivý, schopný absorbovat až o 50% více vody než bavlna, vlhkost rovnoměrně rozvádí. Má antibakteriální účinky, velmi snadno se udržuje a je příjemný na dotek. Vyrábí se ze dřeva eukalyptů.
  • Gramáž- podle gramáže můžete odtušit, jakou váhu v šátku pohodlně unesete. Je potřeba sledovat současně gramáž se složením šátku. Posuzování nosnosti šátku bývá velmi individuální, ale zpravidla se neminete, když se budete řídit pokyny výrobce („šátek je vhodný na celé nosící období; šátek pro těžší děti, batolata…“). Velmi zjednodušeně lze napsat, že gramáž do 230/ gm2 je pro malá miminka, do 260/ gm2 na celé nosící období a 300/ gm2 pro děti nad 10, 11 kg.
  • Chci ergonomické nosítko

Pokud chcete nosit zdravě- ergonomicky (více o zdravém nošení) i v nosítku, je třeba, aby splňovalo několik málo parametrů.

Látka mezi nožičkama dítěte by (u nechodičů 100%!) měla sahat dítěti od kolínka ke kolínku. Zádová opěrka není nijak vypolstrovaná či vyztužená a sahá dítěti do týlu, u chodících batolat nejméně po lopatky. Pro komfort nosiče a správné polohové jistotě dítěti má bederní pás a měkké, dostatečně stažitelné ramenní popruhy. Zadeček dítěte lze v ergonomickém nosítku podsadit a kolínka jsou oproti němu lehce výš.

Zdaleka ne všechna nosítka, která mají na krabici titulek „ergonomická“, opravdu ergonomická jsou. Rozpoznáte je pouze dohlédnutím na výše zmíněná kritéria.

Nosítka se liší velikostí a typem ušití, materiálem. Je hodné vždy vybírat takové, které dokonale padne nosiči a velikostně odpovídá dítěti. Existují i tzv. „rostoucí“ nosítka, mini i maxi verze pro starší děti. Pokud plánujete koupi nosítka, doporučuji je důkladně vyzkoušet. Ne každé nosítko totiž může Vaší postavě padnout.

Ať se Vám krásně nosí a s výběrem šátku či nosítka jste spokojení! Konec konců, mnohé národy si vystačí s pruhem od sukně či liánou???? Protože to nejdůležitější JE NOSIT, naplnit biologické očekávání našich dětí a naplno si užívat to jedinečné spojení.

Anna Procházkováblank

Potřebujete pomoci s tímto problémem?

Objednejte se k nám!
Kontaktujte nás telefonicky
+420 607 225 006