Jak na křeče v břišních svalech při běhu?

Jak na křeče v břišních svalech při běhu?

Zpravidla se to stává při rychlejším běhu nebo při závodě. Nesnesitelná píchavá bolest v některé části břicha. Buď to může být v podžebří nebo ve střední části břicha, nejčastěji v jeho horní části nebo okolo pupku. Bolest vychází z břišních svalů. Cítíte, jak jsou stažené a nejdou uvolnit. Bolí i samotné dýchání. Snažíte se to rozdýchat nebo to místo naopak vyřadit, ale nic nepomáhá.

Čím je tato bolest způsobená a proč pravidelně trápí právě vás?
Řekli jsme si, že bolest pramení ze stažených povrchových břišních svalů. Nejčastěji se jedná o šikmé břišní svaly nebo přímý břišní sval. Klasické píchání v boku má pravděpodobně jiný původ. Jedná se spíše o stažení určité části bránice. Jsou i teorie, že píchání v boku vychází z obalů vnitřních orgánů (jater nebo sleziny), které nestíhají reagovat na rychle se zvyšující se zátěž. To je ale jiná otázka a my se budeme zabývat křečí v břišních svalech. Dále může být křeč v břiše způsobena vlivem zátěže zrychlené peristaltiky, ale původ této bolesti brzy poznáte, takže ani o ní nebude řeč.

Proč tato křeč břišních svalů vzniká?
Nejedná se o křeč pocházející z minerálové nerovnováhy, taková bývá většinou na svalech dolních končetin, ve kterých je při běhu metabolizmus nejvyšší. Tato bolest vychází z neoptimálního zapojení svalů trupu a bránice a neoptimálního dechového stereotypu. Svaly trupu by totiž měly pracovat tzv. excentricky, to znamená v protažení. Opakem takové práce je stah koncentrický, tedy stažení dovnitř.

Pokud běžíte rychleji než je vaše komfortní zóna a musíte usilovně vydechovat, abyste se co nejdříve mohli nadechnout, tak právě stahujete břicho dovnitř, tedy koncentricky. Při nádechu by se měly svaly protáhnout, ale pokud jsou svaly trvale stažené a nepracuje plně bránice, svaly se ani při nádechu neprotáhnou. Zůstávají tedy stále koncentricky stažené. Čím více je pak takto stahujeme, tím dříve se dopracujeme ke křeči. A protože máme vždy určitou asymetrii, vždy jsou snopce na jedné straně stažené více než na druhé. Ty, co pracují více, budou dříve náchylné ke křeči.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Běžecká zranění – pochopte jejich příčinu a začněte od mozku
Záleží ale také na postavení páteře. Pokud jste vyhrbení v hrudní páteři, máte vtažené horní břicho. Už jenom toto postavení páteře brání přední částí bránice v dýchání a možnosti břišních svalů se při nádechu protáhnout. Naopak s výdechem horní část břišních svalů vtahujete dovnitř. Pak se ozve bolest uprostřed pod prsní kostí.

Pokud se při běhu „ždímete” v pase, tedy hodně točíte rameny vůči pánvi, budou zase stažené spíše šikmé břišní svaly, tedy křeč dostanete spíše do strany.

Situace bude o to horší, pokud vás trápí alergie či astma. V tom případě jsou dechové cesty zúžené a kladou odpor výdechu. Tento odpor musí překonávat větší prací výdechové svaly, kam právě patří břišní svaly. Může k tomu dojít, i když užíváte léky na alergii, či máte alergii jen velmi mírnou, vlastně o ní ani nevíte, ale při zátěži v přírodě dýchací cesty otečou a to způsobí odpor výdechu.

Co dělat?
O tom, jak by měly svaly trupu (komplex břišních svalů, bránice a zádových svalů) jsme už probrali v článku Střed těla, core, seznamte se! Umíme ho opravdu zapojit?

PÁR TIPŮ, JAK SE BOLESTI ZBAVIT
• Dva dny před závodem neposilujte břišní svaly, nedělejte ani rádoby cvičení na střed těla (prkno apod.).
• Učte se dýchat do břicha při pomalém běhu a postupně to zkoušejte i při rychlém běhu.
• Zátěž nezvyšujte příliš, či pokud se jedná o závod, vyrazte spíše pomaleji a s blížícím se koncem zrychlujte (není nic horšího, než vyrazit rychle a vytvořit si křeč, se kterou pak poběžíte celý závod, i když pomaleji).
• Pokud křeč do břicha dostanete, vyplatí se spíše na chvilku zastavit, předklonit se a do bolestivého místa si intenzivně zatlačit a promasírovat si ho, zároveň zkuste břicho prodechnout, je naděje, že se tímto zákrokem bolesti zcela zbavíte.
• Alergie či astma nepodceňujte a raději na ně užívejte léky alespoň v souvislosti se zátěží, je totiž možné, že si jinak nevědomky měníte svůj dechový stereotyp a napětí svalů v oblasti hrudníku a břicha.

Tento seriál pro vás připravujeme ve spolupráci se Sport.cz.

https://www.sport.cz/behani/ladime/clanek/827880-jak-na-krece-v-brisnich-svalech-pri-behu.html#section-artcl

Dagmar Lisá

Potřebujete pomoci s tímto problémem?

Objednejte se k nám!
Kontaktujte nás telefonicky
+420 607 225 006