Hluboká pánevní bolest, bolest v oblasti kostrče a pánevního dna, bolest při pohlavním styku

Hluboká pánevní bolest, bolest v oblasti kostrče a pánevního dna, bolest při pohlavním styku.

Koho se týká?
Obecně lze říci, že bolest v oblasti pánve a pánevního dna se může týkat mužů i žen, děti nebývají výjimkou.

Kdy se s bolestí pánevního dna často setkáváme?
Bolestivost v oblasti pánve a pánevního dna je následkem přetěžování při nevyváženém zapojení svalů v oblasti břišní stěny, zad a kyčelních kloubů. Bolest se často vyskytuje i v době, kdy jsme vystaveni nadměrnému stresu, ať už v práci, ve škole (zejména u dětí v pubertálním věku) nebo v rodinném životě.

Bolest následkem úrazu?
Ano, mnozí z nás již zažili tu nemilou skutečnost pádu na zadek a následnou neschopnost si několik dní až týdnů sednout či pohodlně lehnout.

Kdy je potřeba bolest řešit specifickou fyzioterapií?
Ve výše zmíněných případech se obvykle jedná o funkční poruchy v podobě zvýšeného svalového napětí, které obvykle samy odezní. Někdy je třeba uvolnit svaly metodami snižujícími lokální napětí, a to buď sami, nebo u vašeho fyzioterapeuta.

Ale co v případě, že bolest nemizí? Co když nám znemožňuje běžné činnosti, jako delší sed, sport, pohlavní styk atd.?

Možné příčiny dlouhotrvajících bolestí v oblasti pánve a pánevního dna:

Jizva. Jizvy po operacích v oblasti malé pánve, po nástřihu či porodním poranění, případně po úrazu v oblasti pánevního dna, mohou být zdrojem dosti nepříjemných tahavých až pálivých a ostrých bolestí. Často otravují při sexuálním styku, ale mohou zlobit i při vyměšování. Typická je pro ně určitá závislost na poloze, při změně pozice pánve bolesti mírně ustávají.

Chronický zánět. Akutní gynekologický zánět, zánět prostaty či močového měchýře každý obvykle dobře rozezná. Občas však zánět přejde do chronické fáze nebo se objevuje „pouhá dysmikrobie“, tedy porucha přirozeného prostředí s obdobnými příznaky (pálení, svědění, výtok) bez výrazného laboratorního nálezu. Zřídka na běžné infekce nasedá též hůře odhalitelný a jinak léčitelný zánět, například chlamydie. Takovéto zánětlivé změny jsou častým zdrojem srůstů v dutině pánevní a břišní na mikroskopické úrovni a mohou vést k nespecifickým bolestem v podbřišku, bolestem při styku, při větší náplni močového měchýře nebo střeva.

Endometrióza. Jedná se o stav, kdy děložní buňky vycestují mimo dělohu a usadí se v dutině pánevní a břišní (například v oblasti vaječníků, vejcovodů, na střevech). V rámci běžného menstruačního cyklu se množí výstelka a může mírně tlačit na orgány. V období menstruace se tato výstelka uvolní a dochází k velmi malému, ale opakovanému krvácení přímo do dutiny břišní. To vše vede k bolestem v podbřišku, tvorbě srůstů a často též ke krvácení mimo běžný menstruační cyklus.

Dráždění nervů. Od páteře směrem k pánvi a dolním končetinám vybíhá velké množství nervů. Pokud je nerv ve svém průběhu utlačen (například vyklenutou ploténkou nebo lokálně v místě průchodu skrze jednotlivé svaly a šlachy), může docházet k jeho dráždění a vzniku pálivých bolestí, a to i v oblasti pánve, kostrče a genitálií.

Symfyzeolýza. Jedná se o ojedinělý rozestup kostí spony stydké. Objevuje se nejčastěji v těhotenství a je charakterizován výraznou bolestivostí v oblasti spony stydké, jdoucí i do vnitřních stran stehen.

Řešení bolesti v oblasti pánve a pánevního dna z pohledu fyzioterapeuta:

V první řadě je třeba zmínit, že všechny výše zmíněné stavy je nejprve třeba vyšetřit u odborného lékaře, který stanoví řádnou léčbu!!!

V případě prostého vysokého napětí v oblasti pánevního dna terapeut povolí svaly, nejčastěji pomocí postizometrické relaxace či tlakové masáže, a to tzv. zevními technikami. Pokud svaly povolují nedostatečně, dá se po dohodě přistoupit i k přímému, tedy vnitřnímu ošetření přes pochvu či konečník.

V případě jizev či srůstů se k uvolnění svaloviny přidává jemné protažení srůstů a uvolnění orgánů (jejich protažení). Fyzioterapeut není schopen srůst rozrušit, je však schopen jej protáhnout a zlepšit klouzání jednotlivých tkání vůči sobě a tím pacientovi ulevit. Tuto terapii je třeba pravidelně opakovat, stejně jako se musíme pravidelně protahovat, abychom zcela nezatuhli. Z toho důvodu se pacient jednotlivé techniky učí provádět sám. Pokud je zdrojem srůstů chronický vaginální zánět, doporučuje se do léčby zařadit enzymoterapii, výplachové soli či čistící vaginální globule a lokální užívání probiotik.

Dráždění nervů v oblasti páteře je ve většině případů možné ovlivnit konzervativními, tedy neoperačními postupy, jejichž součástí je též fyzioterapie. Uskřinutí níže v pánvi lze částečně řešit též uvolněním svalů a měkkých tkání, kterými nerv prochází. V obtížných případech se terapie doplňuje cíleným obstřikem daného nervu na specializovaném lékařském pracovišti.

Veškerá manuální terapie je doplněna o korekci držení těla a pohybových návyků ve stoji, sedu, při sportu. V rámci komplexní terapie se snažíme o celkové upravení svalové nerovnováhy tak, aby zatížení pohybového aparátu bylo rovnoměrné.

A co když fyzioterapie a pohybová terapie nepomáhá dostatečně?

Oblast pánve a pánevního dna je v neposlední řadě ovlivňována emocemi. Pokud se bojíme nebo se cítíme nepohodlně, často stahujeme svalstvo pánevního dna a „schováváme kostrč“, stejně jako to můžeme vidět například u psů.

Mnohdy se setkáváme s tím, že veškerá naše snaha povolit oblast je bez výraznějšího efektu, protože daný jedinec řeší nějaké jiné problémy, ať už pracovní, nebo rodinné. V tomto případě je vhodné kombinovat pohybovou terapii s cílenými relaxacemi či psychoterapií.

Mgr. Michaela Havlíčková

Naši fyzioterapeuti se specializují na problematiku oblasti pánve, bolestivých stavů v oblasti pánve, břicha kostrče, menstruační potíže, potíže s otěhotněním, inkontinencí a další. Naši fyzioterapeuti rádi pomohou i Vám. Kontaktujte nás třeba přes formulář níže a my se Vám obratem ozveme.

 

Zabýváme se diagnostikou a terapií funkčních poruch pánevního dna, i hluboké pánevní bolesti

Fyzioterapie bolestivých stavů po gynekologických a urologických operacích – BeBalanced

 

 

 

Potřebujete pomoci s tímto problémem?

Objednejte se k nám!
Kontaktujte nás telefonicky
+420 607 225 006