Co dělat při výhřezu ploténky v akutní fázi?

Co dělat při výhřezu meziobratlové ploténky v akutní fázi?

Výhřez ploténky je vždy velkým a nečekaných zásahem do každodenního života. Bolest zad a vystřelování do dolní končetiny je tak silné, že často znemožní jakoukoli aktivitu, ale nenechá nás být ani v klidu. Bolest je stálá, někdy v jakékoli poloze. Není možné sedět, stát, chůze může, ale nemusí být trochu lepší. Záda a/či noha bolí i v noci, při každém pohnutí, či snaze o přetočení člověka přímo paralyzuje. Jinak zdravý člověk najednou není schopen chodit do práce, protože nevydrží sedět. Nemůže si bez bolesti třeba ale ani kýchnout, dojít na velkou nebo si obléknout ponožku. Potíže jsou variabilní a mají různý rozměr, pokud se ale v něčem poznáváte, měli byste dodržovat několik pravidel, abyste si tento stav ještě více nezhoršovali, respektive abyste se pomalu začali ubírat k lepším zítřkům.
Pokud se nacházíte v akutní fázi a máte skoro vše z výčtu potíží výše, jedná se o velmi akutní fázi onemocnění. V takové fázi, často trvá pár dnů, je nutné dodržet klid na lůžku v úlevové poloze, pokud nějakou máte a mírně bolest tlumit. Častou úlevovou polohou bývá leh na poloboku s pokrčenou jednou dolní končetinou, kterou je někdy vhodné podložit polštářem, jindy zas pomůže zaujmout pozici zcela na boku s oběma pokrčenýma nohama („klubíčko“). Další úlevovou pozicí může být leh na zádech s nohama pokrčenýma do pravého úhlu v kyčelních i kolenních kloubech, nohy si můžeme podložit gymnastickým míčem, židlí nebo položit třeba na gauč. V některých případech může dokonce pomoci i leh na břiše či mírný záklon, je to vskutku velmi individuální a je potřeba si vyzkoušet, která poloha pomůže zrovna vám.
K utlumení bolesti se často doporučuje aplikovat i suché teplo, což však nemusí být vždy šťastné řešení, neboť pokud by příčinou bolesti byl zánět svalu či nervu, můžete si bolest ještě zhoršit a zánět podpořit. S teplem je dobré také zacházet opatrně, protože může způsobit uvolnění svalů a tím zhoršit stabilizaci bolestivé části páteře. Po prvotním uvolnění může následovat zhoršení potíží. To samé platí i o masáži. Zdálo by se, že bolestivé místo pomůže uvolnit, často ale vede ještě k většímu zhoršení.
Další možností, jak utlumit bolest, je užití běžně dostupných analgetik s obsahem paracetamolu či z řady nesteroidních antirevmatik. Z dlouhodobého hlediska však není možné jejich delší užívání doporučit, neboť analgetika neřeší příčinu bolesti, jen zmírňují její intenzitu. Velmi sporné je i dlouhodobé užívání tzv. centrálních myorelaxancií, předepisovaných lékaři k snížení zvýšeného svalového napětí, které se však sníží v celém těle, nikoliv pouze tam, kde se vyskytuje daný problém. To může ale také způsobit ještě větší nestabilitu poškozeného segmentu a navíc se jejich klinický účinek dostavuje až při užití takových dávek, které vyvolávají útlum a spavost. Užívání jakýchkoliv léků s sebou nese samozřejmě také další možné nežádoucí účinky.
Každopádně varujeme před velkým tlumením bolestí. Mějte na paměti, že bolest je signál hrozícího či již vzniklého poškození a jejím cílem je tedy změnit vaše chování tak, aby k dalšímu poškozování nedocházelo. Když bolest utlumíte a budete pokračovat v navyklých úkonech a stereotypech, další a rozsáhlejší poškození je jisté. S tím samozřejmě souvisí i to, že jednou tyto potíže budete léčit mnohem déle, než kdybyste tělo poslechli již na začátku.
A ještě jedno upozornění, pokud by se kromě bolesti zad objevily i obtíže s močením či stolicí, vyhledejte neprodleně lékařskou péči.
Jakmile odezní akutní fáze, bude bolest ještě stále intenzivní a velmi omezující i v běžných činnostech, ale už je potřeba začít něco dělat. Fáze klidu na lůžku by měla trvat +- týden. Dlouhodobá klidová léčba není vhodná, zvlášť u chronického průběhu obtíží je vhodné se dlouhodobému klidovému režimu vyhnout. V klinických studiích bylo prokázáno, že delší klid na lůžku vede k úbytku svalové hmoty (1- 1,5 % za den), ke snížení srdeční a plicní výkonnosti (až o 15 % za 10 dní) a k dalším problémům. Přiměřená aktivita navzdory bolesti vede následně k menším chronickým obtížím a snižuje potřebu zdravotní péče oproti těm pacientům, kteří zůstávají na lůžku v klidu, dokud bolest zcela neustoupí. Důležitá je však i právě ona přiměřenost zátěže, neboť pokud byste se vystavovali nadměrné fyzické aktivitě vzhledem ke svému zdravotnímu stavu, riskujete tak zafixování chybných pohybových stereotypů, které s sebou dlouhodobě přinášejí další potíže.
Po několika dnech klidu je tedy nutné začít pracovat na příčině bolesti. Příčinou ale není sedavé zaměstnání či to, že jste zvedli těžké břemeno. Příčina je schovaná uvnitř pohybového aparátu. A s tím vám může pomoci právě fyzioterapeut. Ten se totiž zabývá funkcí pohybového aparátu a jeho konzervativním léčením.

Výhřezy plotének s úspěchem léčíme. Více se o tom, jak pracujeme, dočtete zde.

Mgr. Martina Metlická, Mgr. Dagmar Lisá

 

 

Potřebujete pomoci s tímto problémem?

Objednejte se k nám!
Kontaktujte nás telefonicky
+420 607 225 006