Viscerální terapie – terapie jizev, srůstů a obalů vnitřních orgánů

Viscerální terapie – terapie jizev, srůstů a obalů vnitřních orgánů

Pokud vás trápí chronické bolesti zad, nedaří se vám otěhotnět, nebo jste prodělali operaci v oblasti břicha, mohlo by vás možná zajímat, co je to viscerální terapie.
Viscerální terapie totiž často může pomoci tam, kde jiné metody selhávají.

Autorem této metody je Jean Pierre Barral, francouzský osteopat a fyzioterapeut. Příběh vypráví, že kdysi dávno přišel za Jeanem Barralem pacient, kterého urputně bolela záda. Barral se mu snažil pomoci, ale nebyl úspěšný. Nějakou dobu se pak nevídali. Po čase onoho pacienta potkal a ptal se jej, jak se mu daří. Ten odpověděl, že velmi dobře, ale ne díky Barralově léčbě. Odešel prý kamsi do hor, kde mu místní léčitel tlačil rukou na břicho, a od té doby jeho obtíže ustoupily. Barrala jeho výpověď velmi zaujala a začal se o tento podivný fenomén zajímat. Metodu “tlačení ruky na břicho” postupem času dovedl k mistrovské dokonalosti a stvořil tak “viscerální terapii”.

A jak tato metoda funguje?
Vnitřní orgány nejsou v břišní dutině uložené volně, ale jsou zavěšené v obalech či připevněné pomocí vazivových pruhů k jiným strukturám. Pokud dojde k zánětu, operaci či změně funkce některé struktury, pomocí tahu těchto vazů se porucha může přenést dál, na zdánlivě nečekaná a nesouvisející místa.
Jak by například mohly souviset srůsty v oblasti tenkého střeva s bolestmi zad? Odpověď lze najít právě v anatomickém uspořádání břišní dutiny. Tenké střevo je připevněné blánou na radix mesenterii, který se nalézá před druhým až pátým bederním obratlem. Stažení vzniklé v oblasti tenkého střeva se takto přenáší až do oblasti bederní páteře. Struktury v okolí bederní páteře jsou pak vystavovány nepřirozeným mechanickým vlivům, které mají vliv na jejich funkci. Po čase může takto namáhaná oblast zad začít bolet…

Jak tedy lze podobné stažení uvolnit?
Viscerální terapie je velmi jemná a cílená metoda. Terapeut pomocí pomalých a citlivě vedených tlaků a tahů uvolňuje stažené struktury, a tím napomáhá vyrovnání napětí v břišní dutině a správné funkci okolních struktur.

Ve kterých případech je viscerální terapie vhodná?
– stav po operaci v oblasti břicha či pánve
– funkční sterilita
– gastroaezofageální reflux, bolesti žaludku
– bolesti pohybového aparátu
– bolesti hlavy
– zácpa, srůsty v břišní dutině
– a jiné…

Pokud máte k tomuto tématu dotazy, můžete se nás zeptat, rádi Vám odpovíme. Pište na: [email protected]

 

 

Potřebujete pomoci s tímto problémem?

Objednejte se k nám!
Kontaktujte nás telefonicky
+420 607 225 006