Svalová dysbalance – jak vzniká a jak ji přecvičit

Svalová dysbalance – jak vzniká a jak ji přecvičit?

Co to je svalová dysbalance, je už ze samotného názvu celkem jasné. Jedná se o stav určité nerovnováhy v zapojení svalů, tedy některé svaly pracují více, než by měly, jiné pracují méně. A tak vzniká situace, kdy máme na jedné straně svaly přetížené a zkrácené a na straně druhé svaly oslabené a to až tak, že je těžké je vůbec aktivovat. A tento terén svalové nerovnováhy vede k špatnému držení těla, bolestem zad, kloubů a v dlouhodobém horizontu k předčasné degeneraci kloubů, výhřezům plotének apod.

Příčina svalové dysbalance

Často k nám do ordinací vstupují pacienti, kteří se už od dveří skoro omlouvají, že ví, že ty potíže mají způsobené tím, že nemají břišní či mezilopatkové svaly, či že jsou zkrácení a že ví, že by měli cvičit. Ale my si za naší svalovou nerovnováhu zpravidla zas tak moc nemůžeme. Naše svalová rovnováha by v ideálním případě měla být automatická, a tedy neměli bychom mít potřebu ji udržovat. Jenže, ono to tak u většiny z nás není. Řízení svalové práce nebylo zcela ideálně založeno už hned na začátku a tak to se svojí dysbalancí táhneme už od prvních měsíců života. Pak jsme si sedli do školy a opět podmínky pro horší držení těla se prohloubily. A pak už stačí nějaký ten úraz, operace, studium, jednostranný sport a to vše nás posílá do hlubších dysbalancí. Proto nad svou svalovou nerovnováhou nemáme tak úplně vládu, leda že bychom celý den strávili v neustálé kontrole, jestli jsme se trochu nevyhrbili, či nepředsunuli hlavu nebo nevytáhli ramena k uším. A to prostě nejde.

Když tedy chceme zapracovat na své svalové nerovnováze, nemůžeme jen mechanicky protahovat svaly a izolovaně posilovat to oslabené (ono to tedy trochu pomůže, ale budeme muset takto kompenzovat stále). Musíme změnit program v tom počítači, který to celý řídí a tím je náš mozek. No a do mozku se dostaneme opět prostřednictvím těla. Je nutné tedy cvičit trochu jinak. Je potřeba cvičit s prožitkem, cvičit s vědomým sledováním svého těla, sledovat maličkosti, které udělají tu obrovskou práci. Když se totiž zlepší vnímání našeho těla, respektive když bude mozek dostávat lepší a detailnější informace z těla, bude o něm mít i lepší přehled a tím pádem s ním bude i lépe a hlavně automaticky pracovat!

Skupinové lekce pod vedením fyzioterapeutů v Be Balanced

Naše skupinová cvičení jsou na těchto principech postavená. Nejde nám jen o to, si zacvičit, ale hlavně převést Vaši pozornost do Vašeho těla. Umět si všímat toho, kdy se kloub páčí, kdy jsou tkáně uskříplé či přetížené a kdy se naopak zdravě zapojují, protahují a kdy se rovnají staré blokády. A touto sebepoznávací prací si vylaďujete Váš řídící systém, který se Vám velmi ochotně odvděčí dobrou koordinací, svalovou rovnováhou a správným držením těla.

Skupinové lekce, individuální tréninky a aktivity pro děti ve fyzioterapii Be Balanced Praha 6

 

Potřebujete pomoci s tímto problémem?

Objednejte se k nám!
Kontaktujte nás telefonicky
+420 607 225 006