Jungiánský filmový klub – Oidipus král

Jungiánský filmový klub – Oidipus král

a možná témata jungiánské psychologie, která navozuje

 

Oidipus král

Itálie, 1967, 119 min
Režie: Pier Paolo Pasolini
Scénář: Pier Paolo Pasolini, Sofoklés (divadelní hra)
Kamera: Giuseppe Ruzzolini

Příběh začíná v předválečné Itálii. Mladým manželům se narodil syn, na něhož otec velmi žárlí. Poté se děj přesouvá do doby antické a sleduje osudy malého dítěte, které mělo být zabito v poušti. Chlapec je však zachráněn, pojmenován Oidipús a přiveden ke korintskému králi jako jeho syn. Oidipovi je předurčeno zabít svého otce a oženit se se svou matkou. Ve chvíli, kdy se o neblahé věštbě doví, uprchne vyděšený Oidipús ze svého domova, čímž nevědomky začíná naplňovat svůj osud. (ČSFD)

 


Cílem filmového klubu je vytvořit prostor setkávání:

nejen setkávání klasických filmových děl s myšlením založeným na konceptech analytické psychologie, ale i setkávání lidí, kteří se budou společně snažit přemýšlet a diskutovat o otázkách, která v tomto prostoru vzniknou a zároveň se budou točit kolem tématu lidské psýché.

Když vstupujeme do filmu, noříme se do imaginace. Dobrý film se podobá snu. Má však tu velkou výhodu, že není prchavý, a my se můžeme vracet k obrazům, které nás zasáhly, můžeme je sdílet, dokonce spoluprožívat tak jako žádný vlastní sen. Navíc, jak napsala Marie-Louise von Franz, příběh zprostředkovává životní model, který povzbuzuje, oživuje a nevědomě upomíná na všechny pozitivní životní možnosti. Setkání tedy také mohou mít individuační potenciál pro všechny zúčastněné.

Na začátku každého setkání shlédneme film, po kterém bude následovat diskuse o filmu a o tématech, která v nás film probudí. V průběhu bude následovat také jungiánské okénko, ve kterém se podíváme na film pohledem analytické psychologie. Pokud bude téma vyžadovat odbornější přednášku, bude tato následovat hned po shlédnutí filmu.

Tématem roku 2022 bude „velká mytologie“ ať už v pojetí klasickém, tak současném. Budeme také pokračovat ve zvaní hostů. Kteří by se měli vždy objevit jednou za pololetí a přinést svůj film a svůj pohled, jak tento film vnímají, každopádně na pohledy všech účastníků bude prostor vždy.


Filmový klub vedou Michal Pacvoň a Jiří Lisý

Michal je jungiánsky orientovaný psychoterapeut, který působí v psychoterapeutickém centru Lávka a ve vlastní praxi v Emauzích. Vystudoval filosofii, od roku 2006 je ve výcviku u ČSAP (Česká společnost pro analytickou psychologii), který v roce 2021 dokončil. Od roku 2009 je ve výcviku u IAAP (International Association for Analytical Psychology). Od roku 2009 je Michal také ve výcviku v katatymně imaginativní psychoterapii (KIP). V roce 2013 obhájil doktorskou práci na téma vztahu lidské psyché a techniky.

Jirka je spolumajitel a vedoucí Centra Be Balanced a také jungiánsky orientovaný terapeut, od roku 2016 ve výcviku u ČSAP (Česká společnost pro analytickou psychologii). Dále se Jirka věnuje práci s týmy, přednáškové a lektorské činnosti.

Cena: 350,- Kč

6. 12. 2022 v 19.00 hodin

 


* Slovník analytické psychologie

** wikipedie

rezervace a přihlášení zde


Potřebujete pomoci s tímto problémem?

Objednejte se k nám!
Kontaktujte nás telefonicky
+420 607 225 006