ITB syndrom – bolest na zevní straně kolene

Bolest zevní strany kolene – ITB syndrom

Jsme experti na léčbu sportovních zraněních! Naši fyzioterapeuti rádi pomohou i Vám!


Těšíte se na trénink, vyběhnete, ale jste nuceni ho přerušit nebo ukončit, protože zase, po stejné vzdálenosti, vás začalo bolest koleno?

Bolí vás koleno zevně pod čéškou, zhruba při třiceti stupních ohnutí a více?  Tedy při chůzi/běhu z kopce či po schodech se to zhoršuje?

Pravděpodobně se bude jednat o velmi častý syndrom iliotibiálního traktu (ITB syndrom)!

Proč zrovna koleno?
Bolest kolene je snad nejčastější běžecké zranění. Koleno může bolet různě a na různých místech. Zajímavé ale je, že obvykle prvotní příčina problému neleží v koleni samotném. Často se sem totiž řetězí obtíže z jiných partií našeho těla. Například pokud nebudeme kvalitně používat naši plosku nohy a kotník k tomu, abychom tlumili nárazy při došlapu, budeme mít vyšší riziko výskytu bolesti kolen po dlouhém běhu. Pokud budeme mít bolesti zad či vadné držení těla, může docházet k neadekvátnímu zatěžování kolene a pak k následným obtížím. Proto, i když se to zdá paradoxní, nemusíme vždy při léčbě kolenního kloubu pracovat přímo s tímto kloubem, ale naopak s jinými částmi našeho těla a účinek terapie se pak přesto dostaví.

Co je to ITB syndrom?
Syndrom iliotibiálního traktu je způsoben nadměrným třením tohoto vazivového pruhu o kostěný výstupek na holenní kosti. Po čase zde může dojít ke sterilnímu zánětu, který je zdrojem bolesti. Proč k tomuto jevu dochází? Příčinnou bývá zvýšené napětí iliotibiálního traktu nebo svalu (napínače povázky stehenní), který se do něj upíná.
K tomuto zvýšenému svalovému napětí dochází, pokud je náš pohybový aparát v nerovnováze. Na vině může být např. rozdílná délka končetin. Obvykle jde o běžce, kteří mají potíže v oblasti kyčelního kloubu a se stabilizací pánve. Špatná stabilizace pánve se může navenek projevovat abnormálním běžeckým stylem. U běžce může docházet např. k výraznému poklesu pánve v rovině vertikální nebo ke zvýšené vnitřní rotaci v kyčelním kloubu. Všechny tyto odchylky pak mohou zvyšovat šanci na vznik overuse injury – zranění z přetížení.

Jak to řešit?
To, že mám zvýšené napětí zmiňovaných tkání, nemusí nutně znamenat, že se u mě již rozvinul zánět. V napínači povázky stehenní, může být např. jen trigger point, tedy tzv. spoušťový bod, neboli bod zvýšeného napětí, který způsobuje bolest a vyšší napětí fascie.

Po větším zatížení třeba závodem může být úpon iliotibiálního traktu bolestivý na dotek, má vyšší teplotu, bolest je i při chůzi. V tomto případě jde nejspíš o zánětlivou reakci. Vhodné je dopřát si klid, použít tajping, manuálně uvolňovat přilehlé tkáně, nebát se na několik dní použít nesteroidní antiflogistika (brufen, ibalgin). Místo je možné i ledovat. Po několika dnech je dobré začít kompenzačně cvičit či provádět pohybovou aktivitu, o které víme, že nebude vyvolávat naši bolest. S během začněte, až když odezní bolest např. při chůzi.

Pokud se chcete obtíží natrvalo zbavit, bude potřeba změnit určité nastavení v pohybovém systému. Vyladit zapojení kyčle či chodidla, uvolnit spoušťové body, a to i ty vzdálené, uvolnit fascie a také pravidelně cvičit.

Účinné jsou především metody, ve kterých jsou naši fyzioterapeuti zaškoleni:

fasciální manipulace

metoda dynamické neuromuskulární stabilizace (DNS) dle prof. Koláře

kineziotejping

a další – diagnostika běhu, individuální ortopedické vložky a dal.

 

Odkládat léčbu nevyplácí!
Pokud patříte mezi běžce, kteří se s tímto jevem potýkají, jste v nebezpečí, že se u vás může rozvinout zánět. Pokud při obvyklých tréninkových dávkách pociťujete výše zmiňovaný dyskomfort, který vždy nějak sám odezní (popřípadě po volnu či masáži), znamená to, že jde o vaše slabé místo. Pokud dojde k nějakému extrémnímu zatížení, hrozí, že tento svůj handicap již nezvládnete zkompenzovat a vytvoří se u vás ITB syndrom.

Pokud tento fenomén nebudete léčit a s bolestí se budete pokoušet běhat, pak si dávat volno a zase bezvýsledně běhat s bolestí, hrozí, že zánět se dostane do chronické fáze.

Objednejte se k našim fyzioterapeutům na tel. 607 225 006 nebo na [email protected], nebo přes formulář níže , obratem Vám odpovíme.

Potřebujete pomoci s tímto problémem?

Objednejte se k nám!
Kontaktujte nás telefonicky
+420 607 225 006