Syndrom karpálního tunelu a jak se třeba i vyhnout operaci

Brní Vám prsty na jedné či obou rukách? Je ruka slabší, necitlivá či bolestivá? Zhoršují se obtíže v noci? Pak za těmito příznaky může stát syndrom karpálního tunelu.

Jedná se o nejběžnější úžinový syndrom. Dochází při něm k útlaku n. medianus (středového nervu) v oblasti karpálního tunelu na zápěstí. Karpální tunel je tvořen zápěstními kůstkami a vazem – lig. carpi tranversum, mezi nimi prochází do dlaně šlachy svalů, cévy a nervy. Pokud z nějaké příčiny dojde ke zbytnění šlach a otoku lig. carpi transversum, začne být utlačován a drážděn n. medianus a objeví se bolesti, necitlivost, brnění či mravenčení, především v oblasti 1. až 4. prstu či celé ruky.

Potíže se mohou zhoršovat, pokud je horní končetina zdvižená nad hlavu, často se objevují v noci, kdy vzbudí ze spánku a je potřeba ulevit si vytřepáním ruky. Svalová síla ruky bývá oslabená při stisku a úchopu, dále mohou být přítomny výpadky povrchové citlivosti kůže. Většinou jde o chronické onemocnění, které se však může objevit i akutně, například po úrazu.

Nejčastější příčiny vzniku:

  • Nadměrné jednostranné přetěžování ruky – práce s ručním nářadím, práce s myší a klávesnicí, hra na hudební nástroj
  • Vibrace s přenosem na ruku – práce se sbíječkou, motorovou pilou apod.
  • Hormonální příčiny – proto postihuje často ženy v menopauze
  • Úrazy ruky, i ty, které se staly dávno
  • A další onemocnění jako je: diabetes mellitus, dna, obezita

Nejčastější příčinou je výše uvedené přetížení. Dojde ke zbytnění šlach ohýbačů prstů a zápěstí (tzv. flexory), které jsou příliš namáhány a zůstávají trvale ve zvýšeném napětí. Naše ruce jsou obecně přetěžovány, neustále buď něco držíme, mícháme, zvedáme či děláme dlouhotrvající jemnou práci – např. psaní na klávesnici. Svaly předloktí a ruky pak často ani neumíme uvolnit, neustále jsou připraveny k akci. To vede k jejich zbytnění, později otoku a útlaku v úzkém kanálu společně s nervem a cévami. Pokud tento stav trvá déle, pak dochází k degenerativním změnám na samotném nervu a ochabují svaly ruky.

Zkuste si uvědomit, jak často podvědomě zatínáte pěst a dlaň a prsty jsou v napětí.

Diagnostika:

Mnohé vypoví typické příznaky ( brnění ruky po ránu, pomůže protřepání, necitlivost apod. ). S jistotou ovšem potvrdí syndrom karpálního tunelu až EMG. Tedy metoda, kterou se měří, jak dobře je vzruch veden nervem. EMG potvrdí i míru útlaku a jak moc je už nerv poškozen. Pokud nemáte potíže dlouho a nemáte necitlivost či výpadky, pak je velká šance, že se syndrom karpálního tunelu podaří zvládnout konzervativně. Pokud potíže trvají déle, je pravděpodobné, že útlak nervu v úžině je velký a nebude jiné cesty, než si nechat tento kanál uvolnit operačně.

Operační léčba s dlouhou imobilizací:

Začněme operační léčbou. Ta nejčastěji spočívá v přetětí části lig. carpi transversum a tím v uvolnění tlaku na n. medianus. Ovšem pak následuje min. 6 týdnů dlouhá imobilizace, tedy zafixování ruky, aby se tkáně mohly dobře zahojit. Výsledky operace ale bývají dobré.

Konzervativní léčba fyzioterapií může problém zcela vyřešit, pokud se zahájí včas

Operaci můžete oddálit či se jí vyhnout úplně včasnou konzervativní léčbou. Pokud jste na začátku a máte jen potíže s brněním ruky ve spánku či nad ránem, je šance na konzervativní vyléčení veliká. Především je potřeba uvolnit svaly – tzv. ohýbače ruky (zápěstí a prstů). Uvolnění se dělá tzv. technikami měkkých tkání, protažením a velmi intenzivní leč velmi účinnou fasciální manipulací. Díky těmto technikám přimějeme přetížené svaly k relaxaci a regeneraci. Společně s režimovými opatřeními (nepřetěžování ruky, pravidelné cvičení) může začít otok ubývat. Pak se také musíme podívat na pravou příčinu potíží – zda v přetížení předloktí nehraje roli třeba neideálně postavené rameno, hrudní páteř a neideální zapojení středu těla. Zdá se to, že takto vzdálené části těla spolu nemohou souviset, ale opak je pravdou. Více se o tom můžete dočíst zde:

https://www.bebalanced.cz/jak-se-telo-vyrovnava-se-zranenimi/

 

Nejlépe však funguje prevence. Jak na ni?

Pravidelně si protahujte svaly ruky a předloktí, pokuste se o ergonomické nastavení pracovního prostředí a pracovní polohy, dopřejte si pravidelné přestávky při práci, můžete si oblast zápěstí a dlaně masírovat, v neposlední řadě je vhodné zařadit kompenzační cvičení pro korekci svalových dysbalancí.

 

Pokud si s prevencí nevíte rady či tento problém již řešíte, neváhejte nás navštívit. Náš tým fyzioterapeutů Vám rád poradí a pomůže.

Potřebujete pomoci s tímto problémem?

Objednejte se k nám!
Kontaktujte nás telefonicky
+420 607 225 006