Jungiánský filmový klub – Cesta do fantazie

Jungiánský filmový klub – Cesta do fantazie


Cesta do fantazie je dobrodružný snímek, kde se nesvádějí bitvy, hlavní postava není nadaná nadpřirozenými schopnostmi, ani se zde nesváří dobro se zlem. Vyprávění o desetileté dívce, která se ocitne v roztodivném městě duchů, bůžků a strašidel, se obejde bez schémat a prvoplánových atrakcí sezónních animovaných hitů. Naopak diváky každého věku pohltí a uhrane unikátní vizí svého autora, díky níž každý záběr dýchá roztodivností, hravostí, nápaditostí, ale i melancholií a emotivností.*


Moc rádi Vás po nevynucené prázdninové pauze zveme opět na Jungiánský filmový klub. Začínáme 7.9. v 19h a budeme režisérsky pokračovat tam, kde jsme před prázdninami začali – úžasným příběhem Cesta do Fantazie opět režiséra Hajajo Mijazakiho.

Jaké aspekty v sobě skrývá imago otce a matky? Čím vším si musí dospívající dívka projít ve svém vnitřním světě, aby se vývojově posunula? Jaké síly musí poznat, porazit a naopak také objevit? A co vše dalšího se v příběhu může skrývat?


Cílem filmového klubu je vytvořit prostor setkávání:

nejen setkávání klasických filmových děl s myšlením založeným na konceptech analytické psychologie, ale i setkávání lidí, kteří se budou společně snažit přemýšlet a diskutovat o otázkách, která v tomto prostoru vzniknou a zároveň se budou točit kolem tématu lidské psýché.

Když vstupujeme do filmu, noříme se do imaginace. Dobrý film se podobá snu. Má však tu velkou výhodu, že není prchavý, a my se můžeme vracet k obrazům, které nás zasáhly, můžeme je sdílet, dokonce spoluprožívat tak jako žádný vlastní sen. Navíc, jak napsala Marie-Louise von Franz, příběh zprostředkovává životní model, který povzbuzuje, oživuje a nevědomě upomíná na všechny pozitivní životní možnosti. Setkání tedy také mohou mít individuační potenciál pro všechny zúčastněné.

Každé setkání bude sestávat z krátkého úvodu, po kterém bude následovat film. Po filmu a krátké pauze na jeho strávení se sejdeme k diskusi nad filmem, která bude uvedena krátkou přednáškou, v níž půjde o propojení filmu s nějakým základním pojmem jungiánské psychologie nebo o obohacení zážitku z filmu o pohledy či interpretace vedené právě z perspektivy analytické psychologie.

Úvodní témata jsou vybrána tak, abychom se dotkli základních jungiánských konceptů. Další témata mohou být také aktivně vytvářena během diskusí nad filmy.


Filmový klub vede Mgr. Michal Pacvoň, PhD.

Michal je jungiánsky orientovaný psychoterapeut, který působí v psychoterapeutickém centru Lávka a ve vlastní praxi v Emauzích. Vystudoval filosofii, od roku 2006 je ve výcviku u ČSAP (Česká společnost pro analytickou psychologii) a od roku 2009 u IAAP (International Association for Analytical Psychology). Od roku 2009 je Michal také ve výcviku v katatymně imaginativní psychoterapii (KIP). V roce 2013 obhájil doktorskou práci na téma vztahu lidské psyché a techniky.

Cena:

7. 9. v 19.00 hodin

Jednotlivý vstup 350,- Kč

 

Přihlášení zde

Potřebujete pomoci s tímto problémem?

Objednejte se k nám!
Kontaktujte nás telefonicky
+420 607 225 006