Bolest bederní páteře vystřelující do nohy. Bolest, brnění či necitlivost nohy od bederní páteře.

Úspěšně léčíme bolesti zad i výhřezy plotének.

Bolest bederní páteře vystřelující do nohy. Bolest, brnění či necitlivost nohy od bederní páteře.

Častým důvodem k vyhledání pomoci fyzioterapeuta či lékaře bývá nepříjemné brnění a bolest v dolní končetině, které mají svůj původ v oblasti bederní páteře. Příčin může být více, ale obecně je můžeme rozdělit na stavy, kdy je v důsledku onemocnění meziobratlové ploténky utlačen nerv v bederní páteři (tzv. radikulární neboli kořenový syndrom) a situace, kdy jsou ploténky a nervy nepoškozeny, ale přesto dochází k podobným projevům (tzv. pseudoradikulární syndrom).

Slabost, brnění, či snížená citlivost hýždě, zevní a zadní strany stehna a lýtka či třeba palce u nohy

Dalšími příznaky mohou být slabost, pocit odcizení nebo porucha citlivosti dolní končetiny (tyto příznaky pak zpravidla odkazují k neurologickému problému, tedy situaci, kdy je drážděn nerv). Tyto potíže jsou zpravidla lokalizovány do některé části dolní končetiny. Buď jsou třeba po celé zevní straně dolní končetiny od kyčle až po zevní kotník, v počátečním stádiu ale pouze třeba v boku či zevním stehně. Časté propagace jsou i po zadní straně od hýždě po koleno či po patu, často se také projevuje jen brněním či necitlivostí některého z prstů, nejčastěji palce.

Při tzv. pseudoradikulárním syndromu mohou být důvodem obtíží kloubní blokády a zvýšené napětí měkkých tkání (a to nejen přímo v oblasti beder, ale často přenesené i z jiných struktur pohybového aparátu).

Jak vzniká porucha bederní páteře s porušenou citlivostí dolní končetiny?

V obou případech platí, že problém se rozvíjí postupně „kapku po kapce“. Jeden nekoordinovaný prudký pohyb anebo např. pohybově náročný víkend může být zdánlivou příčinou. Ta ale většinou leží mnohem hlouběji v naší minulosti.
Při poruše napřímení a deformitách páteře je zásadně zhoršena funkce tzv. středu těla (nebo také hlubokého stabilizačního systému páteře), který zodpovídá za to, aby naše páteř, meziobratlové ploténky a svalový systém zad nebyly přetěžovány. Základem léčby, která neřeší pouze symptomy, ale pracuje s příčinou problému, je proto pohybová terapie, která má za cíl optimalizovat křivky páteře, svalové napětí a svalovou funkci. V každém případě platí, že stejně jako při vzniku problému, který byl postupný, je postupný i ústup obtíží. Do jejich dlouhodobého řešení pak spadá i úprava pracovních návyků a životního stylu (zahrnujícího oblast pohybu, ale i stravy, odpočinku, vztahů, …). Tedy všech faktorů, které se na jejich vzniku mohly podílet.

 

Úspěšně léčíme bolesti zad i výhřezy plotének. Začněte včas, vyhněte se operaci. Naši fyzioterapeuti jsou připraveni pomoci i Vám.

Zde nejdete příběhy lidí, kteří se u nás zbavili svých potíží nejen se zády.

 

Další články:

Pokud Vás zajímá, co je tzv. střed těla a jak ho opravdu dobře zapojit čtěte zde:

Střed těla, core, seznamte se! Umíme ho opravdu zapojit?

A také upozorňujeme na to, že mnoho cvičení se tváří jako cvičení středu těla, či tělesného Core. Ale ne vždy jsou při nich zapojovány ty správné svalové souhry. O tom si přečtěte ve článku: Core lze cvičit i bez zapojení Core!

Pozor! Cvičení na core lze provádět i bez jeho zapojení

O výhřezu ploténky píšeme zde:

Výhřez ploténky bederní páteře nemusí znamenat definitivní stopku

Co dělat při výhřezu meziobratlové ploténky v akutní fázi?

 

 

Potřebujete pomoci s tímto problémem?

Objednejte se k nám!
Kontaktujte nás telefonicky
+420 607 225 006