Nošení dětí v šátku či nosítku z pohledu fyzioterapeuta

Tato stránka je více osobní. Píši ji totiž nejen z pozice fyzioterapeutky, ale i jako matka dvou dětí, která má s nošením osobní a poměrně velkou zkušenost.

Na této stránce bych chtěla dávat dohromady všechny informace, články či rozhovory, které jsem já či jsme jako Be Balanced na toto téma vytvořili. Uvědomuji si, že je to téma velmi výbušné, zvláště v kruhu fyzioterapeutů. Pokud se ovšem potřebujete vyjádřit k níže uvedeným informacím kriticky, prosím Vás o konstruktivní a věcnou debatu, která může být přínosem. Útoky či osočování z nevědomosti nepomohou vůbec ničemu.

Hlavním sdělením a předpokladem se kterým přistupuji k nošení je, že nošení a blízký kontakt dítěte a rodiče je biologická potřeba dítěte i  rodiče. Mám pocit, že kritici nošení ho považují pouze za určitý rozmar a módní vlnu. Jsem přesvědčená o tom, že nošení je návratem ke kořenům, že je výsledkem našeho probouzení, uvědomování si sebe a napojováním se na naši intuici. Věřím, že pokulhávající věda za nějaký čas nabídne plno důkazů o tom, že tento intenzivní kontakt rodiče a dítěte je velmi pozitivním pro rozvoj dítěte. Ostatně psychologie k tomuto závěru již dávno dospěla. Nyní čekáme ještě na klasickou medicínu, především tedy v oborech zabývajících se pohybem.

 

 

Stránku budu postupně rozvíjet a doplňovat. Po druhém dítěti mám zase další nápady a myšlenky, které se budu pokoušet zpracovávat i písemně.

Díky za Vaši pozornost, odborníkům děkuji za jejich otevřenou mysl a rodičům za zájem dozvědět se, jak nosit své děti zdravě.

 

Mgr. Dagmar Lisá (Mostecká)

 

Články o nošení v šátku/nosítku:

Moje prvotina po půlroční velmi intenzivní zkušenosti s šátkováním prvního synka: Jsem fyzioterapeut a světe div se, šátkuju!

Šátkování – vadí nebo nevadí vertikála?

Jak vybírat první šátek/ nosítko

NOŠENÍ DĚTÍ z pohledu psychologa

Obsáhlý text, který shrnuje vše důležité: Vyjádření fyzioterapeutky k připravovanému překladu knížky Miminka v rovnováze a obecně k nošení dětí v šátku

Podílíme se na překladu knížky Miminka v rovnováze

Video z křtu knížky Miminka v rovnováze – rozhovory s autorkami knížky, přednáška na téma Nošení z pohledu fyzioterapeuta ( v čase 0:20:20) a další.:

 

 

Potřebujete pomoci s tímto problémem?

Objednejte se k nám!
Kontaktujte nás telefonicky
+420 607 225 006