Sportovní zátěžový test z rukou lékaře, nejen pro sportovce a optimální nastavení tréninku….ale i pro ty, kteří chtějí zlepšit svoji kondici a zdravotní stav

Nejedná se o tělovýchovné zdravotní vyšetření (způsobilost ke sportu). Vyšetření není vhodné pro děti do 18 let.

Co získáte?

  • zjistíte, jakou máte kondici
  • zjistíte, jaké je Vaše optimální tepové pásmo pro trénink a zlepšování Vaší kondice, ať už chcete podávat lepší sportovní výkon či zhubnout či zlepšit svůj zdravotní stav
  • sportovci dále zjistí jaké jsou jejich tepové a wattové zóny pro cílený vytrvalostní trénink
  • a mnoho dalších doporučení či konzultaci Vašich individuálních potřeb od velmi zkušeného lékaře MUDr. Ondřeje Vojtěchovského , který pracuje jak s “hobíky” tak i s profesionálními sportovci

Jak vyšetření probíhá a co si vzít s sebou?

  • Zátěžové vyšetření probíhá buď na běžeckém páse či cyklotrenažéru. Vyberte si dle toho, jaký pohyb je Vám bližší.
  • Monitoruje se aktuální spotřeba kyslíku svalem, a to pouze čidlem připevněným nejčastěji k Vašemu přednímu stehennímu svalu. Nedochází tedy k odběrům krve (nejedná se o tzv. laktátovou křivku).
  • Zároveň se měří Vaše aktuální tepová frekvence, která se měří hrudním pásem. Pokud máte svůj pás, vezměte si ho s sebou.
  • Vezměte si sportovní oblečení dle toho, zda budete běhat, či pojedete na kole. V případě kola je možné mít cyklistické tretry, ale i běžnou obuv.
  • Dále si vezměte ručník, velmi pravděpodobně se při vyšetření dost zpotíte, na místě je možnost se vysprchovat.

Zátěžové vyšetření s konzultací výsledků a návrhem plánu trvá 90 min. Cena je dle platného ceníku

MOXY zátěžová křivka

MOXY zátěžová křivka je vyšetření podobné vyšetření laktátové křivky. Zásadní rozdíl spočívá v principu stan
ovení míry deficitu kyslíku ve tkáních. Zatím co u laktátové křivky “kyslíkový dluh” stanovujeme pomocí analýzy krve, invazivně a jednorázově odebrané prstu nebo ucha, při MOXY vyšetření nepřetržitě a hlavně neinvazivně a bez bolesti sledujeme množství kyslíku ve svalu a kvalitu prokrvení pracující svalové hmoty. Výsledkem jsou potom nejen body a zóny odpovídající vyšetření laktátu, ale i kvalitativní zhodnocení aerobních vytrvaleckých schopností svalu.
Moxy – sledujte okysličení vašich svalů během zátěže
Moxy je zařízení, které je schopné určit úroveň okysličení pracujícího svalu. Je to přístroj, který využívá metody infračervené spektroskopie k neinvazivnímu měření procenta hemoglobinu transportujícího kyslík v kapilárním řečišti svalové tkáně. Přesné určení saturace svalu kyslíkem (SmO2), které je díky Moxy možné sledovat v reálném čase, je zásadní pro zefektivnění fyzické přípravy sportovce.
Moxy pomáhá zjistit a nastavit optimální tréninkové zóny a zprostředkovává jeho uživateli zpětnou vazbu, která poskytuje informaci o případných limitech jeho fyziologických systémů. Moxy nabízí možnost širokého využití od vytrvalostních sportů jako je cyklistika nebo plavání přes acyklické, většinou týmové sporty jako fotbal a hokej až po individuální silový trénink. Hlavní výhodou Moxy je možnost diagnostiky přímo v terénu ve specifických podmínkách daného sportu.
Moxy měří poměr mezi koncentrací oxyhemoglobinu a koncentrací celkového množství hemoglobinu ve svalu a výsledek vyjadřuje jako procento saturace kyslíkem (SmO2). SmO2 může být považováno za ukazatel rovnováhy mezi dodávkou a poptávkou po kyslíku ve svalu. Moxy kromě parametru SmO2 měří také celkový hemoglobin (tHb). Tato proměnná je indikací průtoku krve svalem. Z hodnot tHb můžeme usuzovat na stav a případné limitace kardiovaskulárního systému lidského organismu při zátěži. V posilovacím tréninku nám hodnota tHb napomáhá při nastavování optimální intenzity svalového stahu.

Wattbike

Wattbike je unikátní indoorový ergometr, který přináší realistický pocit z jízdy totožný s jízdou na běžném kole. Je to nástroj pro trénink s okamžitou zpětnou vazbou.
Reálný pocit z jízdy jako na klasickém silničním kole je vytvořen unikátní konstrukcí vzduchové brzdy spojené se setrvačníkem. Základem konstrukce je třicetikilový rám z oceli s řadou variabilních součástí, tak aby dokázal svému uživateli připravit identickou pozici jako na kole. To se týká nejen výšky a předozadní pozice sedla, ale stejně nastavitelná jsou i řídítka. Ta jsou navíc propojena s hrazdou a volitelnými triatlonovými opěrkami. Velmi důležitou součástí je „mozek“ tohoto stroje, Wattbike Performance Computer spojený s tenzometrickým senzorem výkonu umístěným u středu na řetězu, umožňujícím přesné měření výkonu. Počítač trvale snímá 40 parametrů ve frekvenci 100x za sekundu a umožňuje velmi detailní analýzu výkonu včetně známého Polar View , který graficky znázorňuje, zda šlapete efektivně.

wattbike

Z nejdůležitějších měřených parametrů zmiňme nezávislé údaje o výkonu levé a pravé nohy, včetně zobrazení křivky práce, úhlu náběhu maximální síly, kadence, průměrného, maximálního a aktuálního wattového výkonu, hodnoty wattů na kilogram a další. Samozřejmě nechybí informace o ujeté imaginární vzdálenosti a rychlosti. Počítač přijímá informace o srdečním rytmu z propojeného hrudního pásu a je kompatibilní se všemi významnými výrobci, jako například Garmin, Polar, Suunto a další.

MUDr. Ondřej Vojtěchovskýblank
Původní profesí atestovaný chirurg se zaměřením na traumatologii dospělých i dětí. Odborný výcvik v chirurgii a traumatologii získal ve FN Motol a FTN Krč v Praze. Od roku 2000 se specializuje na sportovní medicínu, zejména problematikou cyklistiky a vytrvalostních sportů. Tréninku a koučinku v cyklistice a vytrvalostních sportech se věnuje od roku 2002. V letech 2005 – 2007 spolupracoval s prestižní sportovní laboratoří CASRI. Od roku 2013 pracuje jako chirurg a sportovní lékař v Centru Sportu Ministerstva Vnitra.
Pohled lékaře spojuje s třiceti lety zkušeností vrcholového a výkonnostního sportovce (plavání, bojové sporty, cyklistika, jezdectví, sportovní šerm a jiné).
Spoluautor knihy Cyklistika – průvodce tréninkem (Grada). Autor mnoha článků na internetu i v “papírových” magazínech (Peloton, Outdoor, Velo)
Licence a certifikáty
• Licence ČLK pro samostatný výkon praxe
• Trenérská licence B pro cyklistiku, akreditovaná MŠ a ČSC
• Certifikát Formthotics

Osobní sportovní výsledky
• 5. místo MS lékařů a farmaceutů v individuální časovce (2007)
• 2x titul mistra ČR lékařů a farmaceutů v krátkém silničním maratonu (2002, 2003 i celkový vítěz závodu)
• 3. místo MR extraliga masters v individuální časovce (2004)
• 2x 4. místo mistrovství UAC v individuální časovce (2004,2006)
• 2. místo v pohárovém hodnocení UAC ’07, kat. B, (celk. 6.)
• 3. místo v poháru UAC ’06, kat B (celk. 8.)
• osobní tréninkový deník najdete na www.mytreneek.cz/OndraVojta

Potřebujete pomoci s tímto problémem?

Objednejte se k nám!
Kontaktujte nás telefonicky
+420 607 225 006