Péče v těhotenství a po porodu

 

Fyzioterapie pro těhotné

V těhotenství se často objeví pohybové obtíže, se kterými jste před ním neměly žádné zkušenosti. Je to dáno výraznými změnami těžiště a tedy i postavením pánve a páteře. Dále uvolňováním vazů, které pak hůře drží jednotlivé segmenty těla pohromadě. Tyto obtíže se zpravidla dají dobře řešit cílenou a šetrnou fyzioterapií ať už v průběhu, tak i ke konci těhotenství. Nejčastějšímí obtížemi jsou bolesti beder, někdy i vystřelující do dolních končetin, bolesti mezi lopatkami, bolest a napětí svalů břicha, bolest krční páteře, brnění rukou.

Cílené cvičení, uvolňování a jemné kloubní mobilizace v kombinaci s kineziotejpingem přinášejí rychlou úlevu. Chcete se i v těhotenství cítit příjemně a lehce? Nechte si poradit u našich zkušených fyzioterapeutů.

Nejlepší fyzioterapie v Praze
Cviceni-tehotne-Bebalanced-II

S čím můžeme těhotným pomoci:

 

  • ulevit od bolesti pohybového aparátu (v těhotenství zejména v oblasti zad, pánve a kostrče, dolních končetin)
  • podpořit funkci nožní klenby
  • doporučit cvičení pro správnou funkci břišních svalů a zmírnění diastázy
  • podpořit hladký průběh porodu (úpravou napětí v oblasti pánve a pánevního dna, korekcí držení těla, podporou funkce bránice)
  • léčit gastroesofageálního reflux (podporou funkce bránice)
  • doporučit vhodné pohybové aktivity
  • pomoci s ergonomickou úpravou pracovního místa
  • instruovat o vhodném cvičení a režimových opatřeních v poporodním období

Fyzioterapeut nemůže zjistit nebo přímo změnit polohu dítěte. Může však ovlivnit napětí měkkých tkání zad a břicha, což může dítěti umožnit napolohovat se v děloze správně.

 

Skupinové cvičení pro těhotné

Fyzioterapie Be Balanced Praha 6 nabízí pravidelná skupinová cvičení pod vedením fyzioterapeutek s bohatou zkušeností s těhotnými, poporodní péčí i péčí o miminka. Cvičení pro těhotné je kombinací fyzioterapeutických cvičení zaměřených na svalové dysbalance a práci s pánevním dnem, dále prvků jógy a práce s dechem. Cvičení je provázeno i povídáním o přípravě na porod a meditací pro napojení se na své tělo a na miminko. Probíhá v malé skupince a je prostor pro individuální přístup ke každé klientce.

Většina skupinových cvičení v Be Balanced je vhodná pro těhotné (kromě lekce Core a funční trénink). Prosím nezapomeňte jen fyzioterapeutku před začátkem lekce informovat, aby věděla, že má cviky přizpůsobit těhotným.

Aktuální nabídku skupinových cvičení najdete zde.

Fyzioterapie po porodu

My v Be Balanced víme, že těhotenství a doba po porodu představuje velkou zátěž pro tělo ženy. Těhotenství pozměnilo držení těla a podpořilo svalovou nerovnováhu, porod oslabil pánevní dno a s touto výchozí pozicí vstupujete do kolotoče nošení miminka, ohýbání se nad postýlkou a kojení. Navíc jak miminko roste, narůstá jeho váha, a i když se tělo matky pomalu dává do pořádku, zvětšující se zátěž udržuje potíže. Tento scénář se často objevuje až u druhého dítěte.

Z tohoto důvodu je vhodné pod dohledem fyzioterapeuta nastavit správné cvičení. Je zapotřebí co nejdříve po porodu obnovit svalovou rovnováhu a aktivovat svaly oslabené těhotenstvím, aby bylo tělo připraveno na následující zátěž.

V Be Balanced se také zabýváme komplikacemi, spojenými s pooperačními jizvami.  Naši fyzioterapeuté pomáhají ženám, které porodily císařským řezem, nalézt cestu jak s jizvou pracovat, aby nedocházelo ke srůstům. Více o pooperačních jizvách se dočtete zde.

Potřebujete pomoci s tímto problémem?

Objednejte se k nám!
Kontaktujte nás telefonicky
+420 607 225 006