Sportovní zátěžové vyšetření

Sportovní zátěžové vyšetření s návrhem optimálního tepového pásma pro efektivní trénink!

Zátěžová vyšetření provádí MUDr. Ondřej Vojtěchovský, lékař specializující se na sportovce, zvláště ty vytrvalostní. Zátěžová vyšetření provádíme buď na bicyklovém trenažeru wattbike nebo běžeckém pásu, dle vašeho sportovního zaměření. Zatížení organizmu sledujeme přístrojem Moxy, který měří míru okysličení svalů přímo při zátěži.

Zátěžové vyšetření s konzultací výsledků a návrhem optimálního tréninkového plánu trvá 90 min. Cena je dle platného ceníku.
Objednání na: 607 225 006 nebo na [email protected]

Co získáte?
základní hodnoty tepové frekvence a výkonu pro nastavení vašeho tréninku (odpovídají aerobnímu a anaerobnímu prahu laktátové křivky)
tepové a wattové zóny pro cílený vytrvalostní trénink
posouzení kvality a rezerv metabolismu kyslíku ve svalech
zhodnocení technické kvality a rezerv vašeho šlapání na kole
• doporučení pro další váš výkonnost rozvíjející trénink

MOXY zátěžová křivka
MOXY zátěžová křivka je vyšetření podobné vyšetření laktátové křivky. Zásadní rozdíl spočívá v principu stanovení míry deficitu kyslíku ve tkáních. Zatím co u laktátové křivky “kyslíkový dluh” stanovujeme pomocí analýzy krve, invazivně a jednorázově odebrané prstu nebo ucha, při MOXY vyšetření nepřetržitě a hlavně neinvazivně a bez bolesti sledujeme množství kyslíku ve svalu a kvalitu prokrvení pracující svalové hmoty. Výsledkem jsou potom nejen body a zóny odpovídající vyšetření laktátu, ale i kvalitativní zhodnocení aerobních vytrvaleckých schopností svalu.

Moxy – sledujte okysličení vašich svalů během zátěže
Moxy je zařízení, které je schopné určit úroveň okysličení pracujícího svalu. Je to přístroj, který využívá metody infračervené spektroskopie k neinvazivnímu měření procenta hemoglobinu transportujícího kyslík v kapilárním řečišti svalové tkáně. Přesné určení saturace svalu kyslíkem (SmO2), které je díky Moxy možné sledovat v reálném čase, je zásadní pro zefektivnění fyzické přípravy sportovce.
Moxy pomáhá zjistit a nastavit optimální tréninkové zóny a zprostředkovává jeho uživateli zpětnou vazbu, která poskytuje informaci o případných limitech jeho fyziologických systémů. Moxy nabízí možnost širokého využití od vytrvalostních sportů jako je cyklistika nebo plavání přes acyklické, většinou týmové sporty jako fotbal a hokej až po individuální silový trénink. Hlavní výhodou Moxy je možnost diagnostiky přímo v terénu ve specifických podmínkách daného sportu.
Moxy měří poměr mezi koncentrací oxyhemoglobinu a koncentrací celkového množství hemoglobinu ve svalu a výsledek vyjadřuje jako procento saturace kyslíkem (SmO2). SmO2 může být považováno za ukazatel rovnováhy mezi dodávkou a poptávkou po kyslíku ve svalu. Moxy kromě parametru SmO2 měří také celkový hemoglobin (tHb). Tato proměnná je indikací průtoku krve svalem. Z hodnot tHb můžeme usuzovat na stav a případné limitace kardiovaskulárního systému lidského organismu při zátěži. V posilovacím tréninku nám hodnota tHb napomáhá při nastavování optimální intenzity svalového stahu

Wattbike

Wattbike je unikátní indoorový ergometr, který přináší realistický pocit z jízdy totožný s jízdou na běžném kole. Je to nástroj pro trénink s okamžitou zpětnou vazbou.
Reálný pocit z jízdy jako na klasickém silničním kole je vytvořen unikátní konstrukcí vzduchové brzdy spojené se setrvačníkem. Základem konstrukce je třicetikilový rám z oceli s řadou variabilních součástí, tak aby dokázal svému uživateli připravit identickou pozici jako na kole. To se týká nejen výšky a předozadní pozice sedla, ale stejně nastavitelná jsou i řídítka. Ta jsou navíc propojena s hrazdou a volitelnými triatlonovými opěrkami. Velmi důležitou součástí je „mozek“ tohoto stroje, Wattbike Performance Computer spojený s tenzometrickým senzorem výkonu umístěným u středu na řetězu, umožňujícím přesné měření výkonu. Počítač trvale snímá 40 parametrů ve frekvenci 100x za sekundu a umožňuje velmi detailní analýzu výkonu včetně známého Polar View , který graficky znázorňuje, zda šlapete efektivně.

wattbike

 

Z nejdůležitějších měřených parametrů zmiňme nezávislé údaje o výkonu levé a pravé nohy, včetně zobrazení křivky práce, úhlu náběhu maximální síly, kadence, průměrného, maximálního a aktuálního wattového výkonu, hodnoty wattů na kilogram a další. Samozřejmě nechybí informace o ujeté imaginární vzdálenosti a rychlosti. Počítač přijímá informace o srdečním rytmu z propojeného hrudního pásu a je kompatibilní se všemi významnými výrobci, jako například Garmin, Polar, Suunto a další.

 

MUDr. Ondřej Vojtěchovskýblank
Původní profesí atestovaný chirurg se zaměřením na traumatologii dospělých i dětí. Odborný výcvik v chirurgii a traumatologii získal ve FN Motol a FTN Krč v Praze. Od roku 2000 se specializuje na sportovní medicínu, zejména problematikou cyklistiky a vytrvalostních sportů. Tréninku a koučinku v cyklistice a vytrvalostních sportech se věnuje od roku 2002. V letech 2005 – 2007 spolupracoval s prestižní sportovní laboratoří CASRI. Od roku 2013 pracuje jako chirurg a sportovní lékař v Centru Sportu Ministerstva Vnitra.
Pohled lékaře spojuje s třiceti lety zkušeností vrcholového a výkonnostního sportovce (plavání, bojové sporty, cyklistika, jezdectví, sportovní šerm a jiné).
Spoluautor knihy Cyklistika – průvodce tréninkem (Grada). Autor mnoha článků na internetu i v “papírových” magazínech (Peloton, Outdoor, Velo)
Licence a certifikáty
• Licence ČLK pro samostatný výkon praxe
• Trenérská licence B pro cyklistiku, akreditovaná MŠ a ČSC
• Certifikát Formthotics

Osobní sportovní výsledky
• 5. místo MS lékařů a farmaceutů v individuální časovce (2007)
• 2x titul mistra ČR lékařů a farmaceutů v krátkém silničním maratonu (2002, 2003 i celkový vítěz závodu)
• 3. místo MR extraliga masters v individuální časovce (2004)
• 2x 4. místo mistrovství UAC v individuální časovce (2004,2006)
• 2. místo v pohárovém hodnocení UAC ’07, kat. B, (celk. 6.)
• 3. místo v poháru UAC ’06, kat B (celk. 8.)
• osobní tréninkový deník najdete na www.mytreneek.cz/OndraVojta

Potřebujete pomoci s tímto problémem?

Objednejte se k nám!
Kontaktujte nás telefonicky
+420 607 225 006