Jungiánský filmový klub – V zajetí rychlosti – The World’s Fastest Indian


Tak nakonec se opět můžeme potkat až v prosinci. Moc se na Vás těšíme 8.12.2020 v obvyklém čase. 🙂


Anthony Hopkins v roli muže, který šel celý život za svým snem: být nejrychlejší. Novozélanďan Burt Munro strávil 40 let života zdokonalováním svého motocyklu Indian Scout z roku 1920. S tímto strojem se pak vydal na cestu na solná jezera v Bonneville v americkém státě Utah, která jsou díky dokonale rovnému povrchu ideálním místem pro rychlostní závody. Přes nepřízeň okolností se mu v roce 1967 podařilo zajet rychlostní rekord, který dodnes nikdo nepřekonal. Příběh filmu V zajetí rychlosti se soustředí na cesty k Bonnevillským solným pláním, které Burt Munro podnikl v 60. letech minulého století. Je to cesta za splněním fantastického snu, pravdivý příběh muže, který nepřestal věřit. „Jestli je to těžké, dej do toho víc. Jestli je to nemožné, dej do toho všechno.“ Natočeno podle pravdivého příběhu.*

Jeden z motivů, který tento film může nastolit je touha Bytostného já po projevení se. Pokud Bytostné já dostane prostor ke svému projevu, cesta jeho naplnění se najde. Je velmi působivé dívat se také na širší kontext tohoto projevu – co se děje s lidmi kolem nás, pokud z nás Bytostné já je skutečně cítit. A že to také může být velmi nebezpečné, neboť touha duše po svém naplnění, mnohdy nezná ohledy. Jak s tím vším naložit v našich životech? Pojďme se do tématu společně ponořit a hledat také další motivy, které v sobě tento skvělý film může nést a které v nás probudí…


Cílem filmového klubu je vytvořit prostor setkávání, a sice jednak setkávání klasických filmových děl s myšlením založeným na konceptech analytické psychologie, jednak setkávání lidí, kteří se budou společně snažit přemýšlet a diskutovat o otázkách, která v tomto prostoru vzniknou a která se budou

točit kolem tématu lidské psýché.

Když vstupujeme do filmu, noříme se do imaginace. Dobrý film se podobá snu. Má však tu velkou výhodu, že není prchavý, a my se můžeme vracet k obrazům, které nás zasáhly, můžeme je sdílet, dokonce spoluprožívat tak jako žádný vlastní sen. Navíc, jak napsala Marie-Louise von Franz, příběh zprostředkovává životní model, který povzbuzuje, oživuje a nevědomě upomíná na všechny pozitivní životní možnosti. Setkání tedy také mohou mít individuační potenciál pro všechny zúčastněné.

Každé setkání bude sestávat z krátkého úvodu, po kterém bude následovat film. Po filmu a krátké pauze na jeho strávení se sejdeme k diskusi nad filmem, která bude uvedena krátkou přednáškou, v níž půjde o propojení filmu s nějakým základním pojmem jungiánské psychologie nebo o obohacení zážitku z filmu o pohledy či interpretace vedené právě z perspektivy analytické psychologie.

Úvodní témata jsou vybrána tak, abychom se dotkli základních jungiánských konceptů. Další témata mohou být také aktivně vytvářena během diskusí nad filmy.

Filmový klub vede Mgr. Michal Pacvoň, PhD.

Michal je jungiánsky orientovaný psychoterapeut, který působí v psychoterapeutickém centru Lávka a ve vlastní praxi v Emauzích. Vystudoval filosofii, od roku 2006 je ve výcviku u ČSAP (Česká společnost pro analytickou psychologii) a od roku 2009 u IAAP (International Association for Analytical Psychology). Od roku 2009 je Michal také ve výcviku v katatymně imaginativní psychoterapii (KIP). V roce 2013 obhájil doktorskou práci na téma vztahu lidské psyché a techniky.

Cena:

Jednotlivý vstup 350,- Kč

Členové klubu 2 500,- Kč za rok, tedy 250 Kč za jeden vstup

Členové Be Balanced zdarma

Kde: Be Balanced, Rybničná 18/1, 16200 Praha 6


*https://www.csfd.cz/film/205774-v-zajeti-rychlosti/prehled/

Potřebujete pomoci s tímto problémem?

Objednejte se k nám!
Kontaktujte nás telefonicky
+420 607 225 006