Psychosomatické konzultace

Jsme si vědomi úzkého propojení těla, mysli a duše člověka a proto nabízíme celostní péči.

Vycházíme z předpokladu, že duševní a tělesné zdraví spolu úzce souvisí a příčiny potíží často bývají zakořeněny jak v těle, tak v duši člověka a vzájemně se ovlivňují.

Mnozí z nás zažili situaci, kdy jim lékař oznámil, že pro obtíže, které je trápí nelze nalézt fyzické příčiny a že si s nimi již nedokáže poradit. Přidá doporučení k návštěvě psychologa nebo psychiatra. To může být velmi nepříjemný moment. Člověku běží hlavou, takže to jsem blázen! Cítí se zahanbený a zmatený a ze všeho nejvíc si přejete, ať to všechno zmizí! Chce dostat léky, uzdravit se a žít zase jako dřív.

Když přijdou fyzické potíže, je jasné, že je v tu chvíli naším největším přáním se jich zbavit. Fyzická bolest a s ní spojená omezení nás donutí ze dne na den změnit způsob života. A to se nám vůbec nelíbí! Snažíme se přijít na způsob, jak se bolesti zbavit a vrátit se do předchozího stavu před bolestí. Hledáme jakoukoliv pomoc – tradiční i alternativní přístupy a začínáme být netrpěliví, když se léčba nedaří. Po čase může nastat situace, že se s bolestí smíříme jako s nedílnou součástí života, najdeme si způsob, jak si ulevit (tišícími léky, fyzioterapie nebo masáže atd.) a tak žijeme dál.  Tlumení symptomu funguje ale jen dočasně. Jakmile dosavadní tlumící prostředky přestávají účinkovat, nastává situace, kdy je třeba se rozhodnout, jestli  zvýšit dávky nebo vyzkoušet jiný úhel pohledu.

Jiný úhel pohledu Vám může nabídnout psychosomatická konzultace, která doplňuje předchozí fyzioterapeutickou léčbu, která z různých důvodů stagnuje a přináší pouze dočasnou úlevu. Při psychosomatických konzultacích navazujeme na dosavadní fyzioterapeutickou práci a nabízíme rozšířený úhel pohledu na chornické a vracející se obtíže, na které dosavadní způsoby léčby neúčinkovali.

Nejde jen o to zbavit se symptomu, ale jde o to porozumět mu, zjistit, proč se objevil a co nám chce sdělit. Tělo lze vnímat jako průvodce. A nemoc často přichází v situaci, kdy je potřeba se zastavit, přehodnotit naši situaci, něco změnit a posunout se dál.