Sci-Fi / Thriller / Drama / Dobrodružný / Mysteriózní        
USA / Brazílie / Čína, 2019, 123 min.
Režie: James Gray
Scénář: James Gray, Ethan Gross
Kamera: Hoyte van Hoytema
Hudba: Max Richter
Hrají: Brad Pitt, Tommy Lee Jones, Ruth Negga, Donald Sutherland, Liv Tyler, Kimberly Elise, Loren Dean, Donnie Keshawarz, Sean Blakemore, Bobby Nish a další

 

22. století. Umělá inteligence je integrována do všech průmyslových odvětví, Měsíc a Mars jsou kolonizovány, lidmi osídlené satelity obíhají kolem Neptunu, nejvzdálenější planety sluneční soustavy. Na Zemi se staví nová babylónská věž. Je to anténa, jejíž konec dosahuje až do vesmírného prostoru a která má sloužit k vyhledávání inteligentního mimozemského života. Tým budující tuto obří stavbu vede Roy McBride (Brad Pitt). Astronautem se stal díky svému otci (Tommy Lee Jones), jenž byl velitelem výzkumné expedice projektu Lima. I jejím úkolem bylo pátrat po vyspělém mimozemském životě a před dvaceti lety zmizela kdesi v hloubi vesmíru. Nyní je Země postižena řadou nečekaných katastrof, které zasáhnou i stavbu obří antény. Americké zpravodajské služby se domnívají, že Royův otec stále žije a ohrožení Země má původ v explozích, ke kterým dochází u planety Neptun a souvisí s projektem Lima. Roy je vyslán na vesmírnou misi vedoucí přes Měsíc a Mars až k vnějšímu okraji sluneční soustavy, aby zde otce našel. Jeho cesta však odhalí tajemství zpochybňující samou podstatu lidské existence a jejího místa ve vesmíru. (ČSFD)

 


 

Tématem FK roku 2023 je „hledání nového otce a jeho místa v nově tvořícím se společenském paradigmatu“. Jak konstatuje ve své knize „Soumrak otců“ významný jungiánský analytik Luigi Zoja, „otec se vytrácí z rodiny i ze společnosti, ačkoliv obě mají patriarchální základ. Dnešní svět hospodářství a technologie je vlastně mateřský, neboť slouží okamžitému uspokojení potřeb, konzumu a udržuje duši na úrovni raného dětství. Namísto otcovských, duchovních a hierarchických hodnot se prosazuje rovnostářství a vzory diktované módou a médii…“

Hledání „ztraceného otce“ se tedy jeví jako nezbytná nutnost dnešní doby. Jedná se ale o hledání otce nového, který bude mít místo v nově utvářejícím se společenském paradigmatu.  Tím se implicitně musíme dotýkat také hledání nové matky a jejího místa ve společnosti. Neklademe si za cíl říkat to, jak věci jsou, či jak by měly být, či co by muži a ženy měli dělat. Budeme, na podkladě filmů, ale také našich subjektivních emocí, prožitků a osobních příběhů, hledat odpovědi na otázky, které s námi jsou již od dob, kdy se objevil Homérův příběh o Télemachově touze po setkání se svým otcem Odysseem..

Budeme také pokračovat ve zvaní hostů, kteří by se měli vždy objevit jednou za pololetí a přinést svůj film a svůj pohled, jak tento film vnímají, každopádně na pohledy všech účastníků bude prostor vždy.

Cílem filmového klubu je vytvořit prostor setkávání:

nejen setkávání klasických filmových děl s myšlením založeným na konceptech analytické psychologie, ale i setkávání lidí, kteří se budou společně snažit přemýšlet a diskutovat o otázkách, která v tomto prostoru vzniknou a zároveň se budou točit kolem tématu lidské psýché.

Když vstupujeme do filmu, noříme se do imaginace. Dobrý film se podobá snu. Má však tu velkou výhodu, že není prchavý, a my se můžeme vracet k obrazům, které nás zasáhly, můžeme je sdílet, dokonce spoluprožívat tak jako žádný vlastní sen. Navíc, jak napsala Marie-Louise von Franz, příběh zprostředkovává životní model, který povzbuzuje, oživuje a nevědomě upomíná na všechny pozitivní životní možnosti. Setkání tedy také mohou mít individuační potenciál pro všechny zúčastněné.

Na začátku každého setkání shlédneme film, po kterém bude následovat diskuse o filmu a o tématech, která v nás film probudí. V průběhu bude následovat také jungiánské okénko, ve kterém se podíváme na film pohledem analytické psychologie. Pokud bude téma vyžadovat odbornější přednášku, bude tato následovat hned po shlédnutí filmu.

 


Filmový klub vedou Michal Pacvoň a Jiří Lisý

Michal je jungiánsky orientovaný psychoterapeut, který působí v psychoterapeutickém centru Lávka a ve vlastní praxi v Emauzích. Vystudoval filosofii, od roku 2006 je ve výcviku u ČSAP (Česká společnost pro analytickou psychologii), který v roce 2021 dokončil. Od roku 2009 je ve výcviku u IAAP (International Association for Analytical Psychology). Od roku 2009 je Michal také ve výcviku v katatymně imaginativní psychoterapii (KIP). V roce 2013 obhájil doktorskou práci na téma vztahu lidské psyché a techniky.

Jirka je spolumajitel a vedoucí Centra Be Balanced a také jungiánsky orientovaný terapeut, od roku 2016 ve výcviku u ČSAP (Česká společnost pro analytickou psychologii). Dále se Jirka věnuje práci s týmy, přednáškové a lektorské činnosti.

Cena: 350,- Kč

Datum konání: 13.6. 2023 od 19:00 do 23:00

 

 

 

Potřebujete pomoci s tímto problémem?

Objednejte se k nám!
Kontaktujte nás telefonicky
+420 607 225 006