Cvičení Terapeutická jóga – najděte rovnováhu

Dejte mi pevný bod a já otočím vesmírem.
Správný pohyb začíná od správného nastavení opor. Jakmile se dokáži dobře opřít, moje páteř se uvolňuje, tělo si nachází správnou (lepší) anatomickou polohu, pohyb se stává efektivní a bezbolestný.
První hodina terapeutické jógy může být šok. Je nepodobná všemu, co jste doposud cvičili. Aspoň pokud nemáte zkušenosti s vývojovou kineziologií, Feldenkraisovou metodou nebo klasickou jógou, kde platí heslo “méně je více”. V dnešní výkonové době pro nás právě to může být jedna z překážek.
V terapeutické józe se učíme vnímat tělo. Je to nezbytný zaklad, abychom ho začali používat jako jeden celek. S minimální námahou ale maximální efektivitou. Zní to jako reklamní slogan, ale je to skutečná ambice terapeutické jógy. Jakmile dokáži vnímat, kde v těle mám opory a kde těžiště, mohu zkvalitňovat pohyb a kvalitní pohyb mi potom umožní dělat i výkonový sport s lepším výkonem a bez nebezpečí zranění.
Není potřeba, aby cvičitel cvičil spolu s vámi. U jógy je podstatné vnitřní nastavení, které většinou nevidíme, protože jsme zvyklí si všímat pouze vnější pozice. Vnější poloha sice není nedůležitá, je však teprve vstupní branou k poloze vnitřní. Tu si již každý musí hledat sám. Podstatné je dobré slovní vedení. Navést cvičence do správné vnější pozice lze popisem, jak polohu těla vidíme zvenku. Navedení ke správné vnitřní pozici je otázkou osobní zkušenosti instruktora.
V terapeutické józe dosahujeme polohy jednak aktivací reflexních zón na těle, druhak záměrem provést určitý pohyb. To je vývojová kineziologie a to dělá z terapeutické jógy více mentální než fyzické cvičení. Ne, že by svaly zahálely, ale pohyb je vědomě rozfázován do fáze myšlenky pohyb udělat a do vlastního provedení pohybu. Pracujeme s naší nervovou soustavou a jsme schopní přepsat špatné pohybové návyky a nahradit je lepšími. Vnímáme pohyb, když se děje, není pro nás důležité, kam až se pohybem dostaneme. Pokud si vytrénujeme (probudíme) náš vnitřní zrak, uvidíme, že již při myšlence udělat nějaký pohyb se v našem těle něco nastavuje, aktivují se některé svaly a svalové řetězce.
Aktivované svalové řetězce nemá být svalové napětí ale relax. Relax však není kolaps. A právě hledání úzké hranice mezi svalovým napětím, relaxem a kolapsem je jóga.
Terapeutickou jógu si rychle zamiluji lidé, kteří v dětství dobře prošli pohybovým vývojem. Pro ty je cvičení krásné objevování něčeho příjemného leč zapomenutého. Naopak lidé, u kterých pohybový vývoj z nějakého důvodu neproběhl správně a nemají se k čemu vracet, pro tyto lidi bývá cvičení nepochopitelné a nezajímavé. Pro všechny je ovšem velmi vhodné a pomáhající.
Aby vás nic nerušilo, je vhodné jakékoliv pohodlné oblečení, které vám nebude bránit v pohybu. Cvičí se vleže nebo vsedě na zemi. Při hodině se unavíte, ale většinou nezpotíte, oceníte proto třeba dvě vrstvy oblečení, které si podle potřeby svléknete nebo obléknete.
Na hodinu terapeutické jógy je dobře přijít bez předsudků a očekávaní, následovat vedení a čekat na reakci těla.
Terapeutickou jógu cvičíme v BeBalanced každé pondělí od 19,00
(autor článku není fyzioterapeut)

Potřebujete pomoci s tímto problémem?

Objednejte se k nám!
Kontaktujte nás telefonicky
+420 607 225 006