Bolest holeně – zánět okostice

Bolest holeně – zánět okostice

Zánět okostice – periostitida – nejčastěji se objevuje na holeni nebo na patní kosti. Obal kosti, který je bohatě inervován, je přetížen opakovanou a hlavně nárazovou prací svalů, které se na tuto kost upínají. Jako každá přetížená struktura se dostává do tzv. sterilního zánětu, bolí, může zčervenat a otéct. Klasicky je to uváděno jako problém začátečníků, kteří rychle zvýšili běžeckou zátěž. Dále se udává vliv špatných bot a běh po tvrdém povrchu. Tyto faktory mohou hrát roli. Ovšem nejzákladnější příčinou je ne zcela dobře koordinovaný běh.

Hlavní a skoro jistou příčinou je nesprávný dopad a držení těla při běhání. Jedná se o dopad daleko před oblast pánve (těžiště těla) a na patu. Takový dopad je u začátečníků typický, stejně tak jako staré boty, které dopad nezměkčí. Na obrázku je lepší varianta tohoto došlapu, nejhorší je, pokud je koleno úplně natažené, tzv. uzamčené. V takovém případě koleno nefunguje pro eliminaci nárazu při dopadu a pravděpodobnost vzniku potíží se zvyšuje. Při takovém dopadu jde síla země a proti vám, pata a koleno funguje jako brzda této síly. Nárazy se přenáší do bérce, svaly při každém došlapu zažívají otřes. Oblast se tedy časem přetíží. V tkáni úponů na holeni vzniknou malé trhlinky tedy i chronický zánět.

V akutní fázi bude nutno si dát od běhání klid, bolestivé místo ledovat, příslušný sval manuálně uvolňovat. Pomoci mohou obklady na noc a promazávání bylinnými gely a mastmi. Po odeznění akutní fáze začněte svaly na holeni a nárt lehce protahovat a hlavně začněte řešit příčinu, ať při dalším běhu se potíže hned nevrátí.

Potřebujete pomoci s tímto problémem?

Objednejte se k nám!
Kontaktujte nás telefonicky
+420 607 225 006