Metody, které používáme a obecný průběh fyzioterapie

V terapii bolestí pohybového aparátu záleží na individuálních příčinách bolesti, tedy z jakého důvodu vznikly, a to je u každého úplně jiné. Úspěch terapie závisí na kvalitní anamnéze a komplexním vyšetření pohybového aparátu. A především na erudovanosti, vnímavosti a širokém záběru metod fyzioterapeuta. Ten pak nakombinuje terapeutické prvky tak, aby byla terapie co nejúčinnější.

Fyzioterapeutické metody a techniky, které používáme

Dynamická neuromuskulární stabilizace dle prof. Prof. PeadDr. Pavla Koláře Ph.D., (DNS)

DNS prof. Koláře je základem naší práce. DNS vychází z principů vývojové kineziologie. Hlavním předpokladem je, že nejčastější příčinou potíží pohybového aparátu je určitá porucha souhry svalů. Tato svalová nerovnováha vede jak ke zvýšenému napětí některých svalů, kloubním blokádám, později k předčasnému opotřebování kloubů, výhřezům plotének, ale i k častějším zraněním při sportu. Tyto potíže se dají tedy velice efektivně řešit právě obnovou správné svalové souhry, a to i pokud jsou už vytvořené degenerativní změny, vyhřezlá ploténka, nebo posunutý obratel.

Techniky myofasciální medicíny

Tedy především techniky mobilizace kloubů – páteře, žeber, končetinových kloubů a techniky měkkých tkání, tedy techniky manuálního uvolňování kůže, podkoží, svalů, vazů a šlach jsou další nezbytnou složkou pro efektivní terapii. Používáme především techniky mobilizace dle prof. Lewita a prof. PeadDr. Pavla Koláře, Ph. D.

Fasciální manipulace– Fascial Manipulation®/ Stecco®

Toto pojetí léčby fasciálních tkání je světovou špičkou. Hned, jak se tato metoda dostala do Čech, jsme se v ní vyškolili a používáme ji, a to s velkým úspěchem. Metoda cílí na vazivovou tkáň. Tato tkáň pracuje, je schopna se stáhnout či zkrátit a protože  vytváří 3D síť v našem těle, její změna v jedné byť malé části těla, může způsobit rozsáhlé změny po celém těle. Tato metoda tedy ovlivňuje strukturální změny a v kombinaci s přístupy funkčními, např. DNS vytváří velmi účinný léčebný pár.

Viscerální manipulace

Terapie jizev, srůstů, technika uvolnění obalů a závěsného systému vnitřních orgánů. Pomáhá při refluxu (GERD), poruchách trávení, nespecifických bolestech břicha, při potížích s otěhotněním, při bolestech hlavy a zad, u pooperačních stavů.

Reflexní lokomoce dle Vojty, aneb Vojtova metoda

Cvičíme ji u dětí, a to od narození, ale může být také velkým pomocníkem i v terapii dospělých. Napomáhá totiž zapojení důležitých svalů do správné funkce, pokud je nemáme pod volní kontrolou.

ACT pro dospělé i děti od novorozenců

ACT je založena na neurofyziologickém podkladě a základem terapie je opora o akra končetiny, tzv. vzpěr o kořeny dlaní a o paty. Díky tomu dochází v těle k napřímení páteře a aktivaci správných svalových souher. V terapii využíváme manuálních (exteroceptivních) technik a aktivního cvičení. Cílem je nastimulovat svalové skupiny, které jsou oslabené a naopak utlumit ty, které jsou přetížené. Při cvičení se využívají pozice, které vychází z fyziologického motorického vývoje dětí.

Kraniosakrální osteopatie

Jedná se o velmi jemnou, neinvazivní manipulační techniku, kterou se terapeut snaží ovlivnit autoregulační schopnosti člověka jako celku a pracuje hlavně s měkkými tkáněmi a centrálním nervovým systémem. Na správném fungování centrálního nervového systému a nervové sítě v našem těle závisí všechny životně důležité soustavy, příslušné orgány, jejich funkce a psychická pohoda.

Kineziotejping

Pomůže zlepšit a udržet efekt terapie po delší dobu, zároveň dává výbornou zpětnou vazbu pro lepší sebeuvědomění.

Metoda Ludmily Mojžíšové

Spirální stabilizace

Z dalších technik a metod:

Senzomotorická stimulace dle Prof. Mudr. Vladimíra Jandy, metoda léčby skolióz dle Schrott, Klappova metoda, Bobath koncept v terapii dětí, metoda McKenzie, Feldenkraisova metoda, jóga, prvky rolfingu

Proč nepracujeme lokálně pouze v místě bolesti? Jednoduše proto, že tyto postupy nebývají nejefektivnější. Místo bolesti je totiž často vzdálené příčině bolesti a tak uvolňování staženého svalu, či aplikace elektroléčby na bolestivý segment nemusí vůbec nic řešit.

Individuální a skupinová fyzioterapie pro větší efektivitu a dostupnost fyzioterapeutické péče

INDIVIDUÁLNÍ FYZIOTERAPIE

Prostor pro vysoce cílený a individuální přístup a manuální fyzioterapeutické techniky.

SKUPINOVÁ FYZIOTERAPIE

Skupinka max. 3 klientů Be Balanced, kteří už absolvovali alespoň vstupní návštěvu u fyzioterapeuta. Cvičení vede fyzioterapeut, který se seznámí se zápisem – anamnézou a doporučením osobního fyzioterapeuta. Na toto cvičení můžete chodit právě i ke svému fyzioterapeutovi.
Prostor pro vše na co už často nezbývá v rámci individuální fyzioterapii dostatek času a přitom velice urychlí proces léčby. Obsahem je vysvětlení principů, cvičení, zlepšení uvědomění těla a schopnosti s ním pracovat. Obsahem této terapie bude vše, co je společné prakticky každé fyzioterapii, zároveň díky malé skupince je prostor pro cílený a individuální přístup a určitou i manuální práci s tělem.

Více informací a rozvrh hodin skupinových fyzioterapií najdete zde:

 

Náš doporučený postup:

1) Máte závažnější obtíže, které Vás vyřazují z běžného života?
Pak je pro vás první volbou INDIVIDUÁLNÍ FYZIOTERAPIE. Jakmile po více či méně návštěvách dojde ke stabilizaci stavu, pak je ideální individuální péči, která už může být méně intenzivní, kombinovat se SKUPINOVOU FYZIOTERAPIÍ.

2) Máte dlouhodobější obtíže, které Vás již pomalu začínají omezovat a bojíte se zhoršování?
Pak doporučujeme zpočátku INDIVIDUÁLNÍ FYZIOTERAPII, a dle doporučení fyzioterapeuta možná bude po pár návštěvách stačit pouze určitá kombinace pravidelnější SKUPINOVÉ FYZIOTERAPIE a individuální péče.

3) Nemáte žádné potíže, rádi byste ale nezanedbali prevenci, či Vás jen občas vás lehce bolí záda či jiná oblast pohybového aparátu, ale nijak vás to neomezuje, jen si uvědomujete, že byste s tím měli něco dělat?
Pak doporučujeme kombinaci FYZIOMASÁŽÍ a SKUPINOVÝCH LEKCÍ

305279181_5327264583988347_1505431714625081662_n
Nejlepší fyzioterapie v Praze

Jak probíhá návštěva u nás:

1. vstupní konzultace

  • vezměte s sebou všechnu podstatnou lékařskou dokumentaci – především výsledky zobrazovacích vyšetření – rtg, MR, CT
  • podrobně se Vás vyptáme na genezi potíží, zajímat nás budou i všechny předchozí neduhy, prodělané úrazy v dětství, operace apod.
  • vyšetříme Váš pohybový aparát, jak funguje jemná koordinace těla
  • započneme léčbu – zprvu zpravidla velmi jemně, abychom začali ovlivňovat detailně koordinaci těla
  • na doma dostanete pár cviků či prvků k tzv. autoterapii.

2. další návštěvy

  • frekvence dalších návštěv záleží na rozsahu Vašich potíží – od frekvence 2x týdně, přes 1x za týden, 14 dní či měsíc
  • již po první návštěvě se začnou ve Vašem pohybovém aparátu objevovat změny, byť je třeba nebudete ještě cítit
  • náročnost terapie se zvyšuje a s tím se začnou dostavovat i viditelné a Vámi vnímatelné výsledky

Ukončení terapie

    • konec terapie bývá pozvolný, frekvence návštěv se snižuje s tím, jak problém mizí
    • pokud potíže již skoro nejsou a vy je dokážete sami “ucvičit”, pak již není potřeba v terapii pokračovat

 

Na co se připravit, abyste se na fyzioterapii cítili dobře:

Pro kvalitní vyšetření Vašeho pohybového aparátu je potřeba, aby Vás fyzioterapeut viděl ve spodním prádle, a to i pokud přicházíte např. s krční páteří či kotníkem.

Pokud se necítíte dobře třeba po celém dni v práci, máte u nás možnost se před terapií osprchovat. Máme zde pro Vás zázemí šaten a sprch. Pokud nebudete mít svůj ručník, rádi Vám ho zapůjčíme.

Potřebujete pomoci s tímto problémem?

Objednejte se k nám!
Kontaktujte nás telefonicky
+420 607 225 006